Bogdan Sitoianu a mai cucerit un titlu naţional

27 februarie 2017 | Adauga un comentariu

După medalia de argint balcanică la juniori I şi titlul naţional la tineret, atletul devean Bogdan Sitoianu (foto) a mai câştigat o distincţie importantă. Sportivul de la CNS Cetate Deva a devenit campion naţional de juniori I la săritura în lungime, demonstrând că nu are rival în ţară la această categorie de vârstă.

Victorie fără emoţii
După ce în urmă cu o săptămână s-a încununat cu titlul naţional la categoria tineret, doborându-şi recordul personal în sală, Bogdan Sitoianu pleca mare favorit şi în finala campionatului naţional de atletism în sală pentru juniori I, desfăşurată la Bucureşti. Elevul lui Mihai Luca nu a avut nici o emoţie în a-şi adjudeca titlul la această categorie de vârstă, toate săriturile sale depăşind şapte metri. Ultimele două validate au măsurat 7,27 metri, cu care a câştigat concursul şi totodată medalia de aur în această probă. Pe podium, Sitoianu a fost urmat de Andreas Bucşă (Dinamo Bucureşti), cu 7,11 metri şi Cristian Sava (CSŞ 4 Bucureşti – Olimpia Bucureşti), cu 6,91 metri.

Ceilalţi atleţi hunedoreni au ratat podiumul
Din păcate, Bogdan Sitoianu a fost singurul sportiv din judeţ care a urcat pe podium în finala campionatului naţional pentru juniori I. Clasări în primele 10 locuri au obţinut Georgiana Timu (CNS Cetate Deva) – locul 5 la săritura în lungime feminin; Larisa Angheluţă (CNS Cetate Deva) – locul 9 la săritura în lungime feminin; Claudia Popp (CSŞ Hunedoara) – locul 10 la 800 de metri feminin şi Denisa Bota (CNS Cetate Deva) – locul 8 la 3.000 de metri feminin. (Ovidiu Mănăstire)

Publicat in: Sport

Scrie un comentariu

Protected by Webpro.ro
Citește articolul precedent:
Revanşă cu dedicaţii speciale

Autobergamo a reuşit al doilea rezultat de 6-1 consecutiv, după cel cu United Galaţi, trecând pe teren propriu de Dunărea...