ACS Şirineasa încheie turul cu o remiză, dar e campioană de toamnă

Gruparea adoptată de municipiul Petroşani în această vară a remizat, scor 0-0, pe terenul echipei Gloria Lunca Teuz Cermei, dar a încheiat prima jumătate a campionatului în poziţia de lideră, cu şapte puncte avans faţă de următoarele două clasate. Trupa lui Dan Vasilică a dominat ultima partidă a turului, a ratat mai multe ocazii, însă a fost nevoită să se mulţumească cu un singur punct.

Bodea a câştigat duelul cu Costea
După ce a ratat victoria în runda precedentă, în finalul meciului cu CSM Lugoj, ACS Şirineasa spera să-şi recupereze punctele pierdute la Cermei, unde a jucat ultima partidă din acest an. Echipa lui Dan Vasilică a avut primele şanse de gol prin Manole, dar cea mai mare ocazie a primei reprize i-a aparţinut lui Florin Costea, în minutul 28, lovitura sa de cap fiind scoasă de Bodea de la vinclu. Peste 10 minute, fostul portar al lui CNS Cetate Deva a salvat cu piciorul şutul expediat de Vezan de la şapte metri.

Dominarea oaspeţilor, neconcretizată
Partea secundă a decurs după acelaşi scenariu, cu oaspeţii dominând şi cu arădenii încercând să replice pe contre. Ocaziile au fost mai puţine, Anghelina reluând cu latul puţin pe lângă vinclu centrarea lui Vezan din corner iar şutul lui Mărgărit de la 10 metri a fost respins de Cotoc din faţa porţii. S-a încheiat 0-0 iar ACS Şirineasa a înregistrat al treilea rezultat de egalitate din acest tur, însă a încheiat prima parte a campionatului pe prima poziţie a clasamentului, cu şapte puncte avans faţă de CSM Lugoj şi CSU Craiova II.
GLORIA LUNCA TEUZ CERMEI 0
Bodea – Rogojan, Cotoc, Gligor, Nistor – Mager (82, Bubuş), Ianc, Varga, Aldan (83, Berari) – Buia (88 Brînduşe) – Sulea. Antrenor: Radu Anca
ACS ŞIRINEASA 0
Mincă – Anghelina, Lazăr, Ioniţă, Gruia – Horumba, Zaina, Iordache, Vezan – Manole (72 Mărgărit), Fl. Costea (46, Cocină). Antrenor: Dan Vasilică
Arbitrii: Răzvan Lădar (Oradea) – Rareş Lakatoş, Răzvan Gireadă (ambii din Satu Mare)