„Regina” Supercupei României

04 x 2 autobergamo supercupa 2015Ciprian Marinuţ

Autobergamo Deva este stăpâna „Supercupei României” la futsal, după ce a intrat în posesia trofeului pentru al doilea an consecutiv. Gruparea din Deva, câştigătoare a „Cupei României” în sezonul precedent, a câştigat ediţia 2015 a Supercupei, după ce a învins campioana City’us Tg. Mureş cu scorul de 4-3 (1-0, 3-3), în prelungiri, miercuri seară, la Cluj Napoca. Prima Supercupă din palmaresul echipei Autobergamo a fost obţinută în 2014, din postura de campioană, după o victorie cu 7-4, tot împotriva formaţiei City’us Tg. Mureş, care era deţinătoarea „Cupei României”.

Golgheterul şi-a respectat clasa
Partida dintre cele două mari rivale a fost precedată de  acordarea titlului de golgheter al sezonului 2014-2015 în Liga I jucătorului Cristian Matei (autor a 32 de goluri) şi s-a încheiat cu „încoronarea” grupării din Deva cu medaliile şi trofeul Supercupei. Golgheterul Cristian Matei şi-a onorat reputaţia de „goleador”, marcând trei dintre cele patru goluri ale echipei sale şi contribuind decisiv la câştigarea trofeului. Ca de obicei, în ciuda remanierilor de lot din ambele tabere, partida dintre Autobergamo şi City’us a avut spectacol, goluri, suspans, adrenalină şi faze controversate.

Mai muncitori şi mai serioşi
Cu doar şase jucători consideraţi „apţi valoric” de antrenorul-jucător Florin Ignat pentru o astfel de confruntare, Autobergamo a mizat pe muncă şi seriozitate. Jocul echipei s-a bazat pe mult efort în defensivă şi pe pragmatism pe contraatac, iar cu aceste ingrediente, trupa din Deva a condus în permanenţă pe tabela de marcaj. În schimb, City’us Tg. Mureş, care dispunea de un lot mai competitiv şi mai omogen, a fost mai puţin montată pentru meci, fiind responsabilă cu ratările şi egalările.
Autobergamo a deschis scorul prin antrenorul-jucător Florin Ignat (19) şi a avut avantaj minim la pauză, 1-0, deşi City’us a fost superioară la posesie şi număr de ocazii în prima repriză. Mai omogenă şi mai experimentată, City’us a egalat prin Pereira Costa, la şapte minute de la reluare (27). Un pic superficiali, campionii au călcat strâmb după egalare, iar Cristian Matei (min. 29) a adus din nou Deva în avantaj, după o recuperare şi o acţiune pe cont propriu pe contraatac. La scorul de 1-2, mureşenii au forţat egalarea, jucând în sistem 5-0, însă portarul lor a comis o eroare imensă la un nou şut al lui Cristian Matei şi scorul a urcat la 3-1 pentru Autobergamo, cu trei minute înainte de final. City’us a forţat, tot cu portar înaintaş, şi a profitat de oboseala devenilor, reuşind să egaleze prin golurile marcate de Fabio Da Rocka (38) şi Csoma, în ultimul minut, ajungându-se la prelungiri. Mai proaspeţi fizic, campionii au jucat mai bine şi Autobergamo s-a clătinat serios în minutul 42, când Sergiu Tacot a fost eliminat, primind al doilea cartonaş galben. Totuşi, trupa din Deva a rezistat cele două minute în inferioritate fără gol primit şi apoi a echilibrat jocul. După trei bare ale mureşenilor şi tot atâtea ocazii mari ale devenilor, finalul prelungirilor a fost unul exploziv şi mult discutat. Cu 14 secunde înainte de expirarea timpului de joc, Fabio Da Rocka a marcat pentru City’us, însă golul a fost anulat pe motiv de henţ. Automat, Autobergamo a beneficiat de lovitură de penalitate de la 10 metri, deoarece mureşenii aveau deja cinci greşeli de echipă. Matei a transformat lovitura de pedeapsă, reuşind „tripla” şi trimiţând trofeul la Deva, pentru al doilea an consecutiv. Partida a fost arbitrată de Gabriel Gherman (Bucureşti) şi Gabriel Mocean (Câmpia Turzii).