CNS Cetate Deva, învinsă acasă de Millenium Giarmata

Nicolae Gavrea

Bilanţul acestui început de retur pentru Cetate Deva este nesatisfăcător din toate punctele de vedere, deoarece devenii nu au obţinut nici o victorie în cele patru meciuri disputate, au marcat un singur gol şi doar două puncte obţinute. În întâlnirea de vineri, disputată acasă cu Millenium Giarmata, devenii au demonstrat că nu au claritate în fazele de joc, iar înfrângerea cu 0 – 1 a fost inevitabilă.

Cu Bedea accidentat, cu Robert Cristian incomplet refăcut şi venit după o lună şi jumătate de pauză (ceea ce s-a văzut în jocul său), cu David şi Voineag lăsaţi pe bancă la alcătuirea 11-lui de start şi fără să aducă plusul necesar când au fost introduşi în partea secundă, Cetate a arătat ca o formaţie care a vrut, dar nu a putut realiza mare lucru în faţa echipei adverse Millenium, o formaţie care s-a apărat bine şi nu şi-a creat ocazii de gol.
Gazdele au debutat cu două ocazii bune de… încălzire: o lovitură liberă, executată slab de Robert Cristian pe mijlocul porţii (min. 5) şi alta de Doboş pe lângă poartă (min. 12). Am mai notat o centrare periculoasă a lui Cornea, respinsă de Buzdugan în corner (min. 18) pentru deveni, dar şi un luft al lui Beloescu, la centrarea lui Călin, urmat de un şut al lui Ferţu mult peste poartă (min. 17) şi un altul, mult pe lângă poartă, al lui Călin, din colţul careului mare (min. 19), pentru Giarmata.
În min. 30 am înregistrat o fază bine lucrată de Cristian, şi Chirlejan a adus mingea în careul mic la Lupu, care însă a fost bine blocat de Stupu. În replică, cinci minute mai târziu Beloescu scapă singur în careul devean, dar trage pe lângă poartă. Repriza se va încheia cu un voleu în diagonală a lui Doboş, din colţul careului (min. 40) şi două şuturi ale lui Cristian (min. 41 şi 44), toate pe lângă poarta lui Miklos.
În repriza secundă, spectatorii din tribune au asistat la un joc de uzură la mijlocul terenului, dar s-au mai încălzit în min.52, când o centrare a lui Cornea de pe partea stângă l-a lovit în mână pe Stupu în careul propriu, fără ca arbitrul să dicteze penaltiul salvator pentru deveni. Lupu întârzie la o minge centrată de Cristian în careul mic (min. 54), pentru ca nici la şutul lui Chirlejan din marginea careului să nu se acorde henţ la intervenţia lui Cherecheş (min. 56). Apostol prinde uşor balonul trimis cu capul de Călin (min. 59), iar Şoit îl blochează bine pe Rosemblum (min. 61), într-o perioadă în care Giarmata a ieşit ceva mai mult la joc. Cetate revine în atac şi îşi creează în min.75 cea mai mare ocazie, irosită însă de Tătaru, care trimite cu capul pe lângă bară din 6 metri, mingea centrată de Voineag, din lovitură liberă (min. 75). Minutul 78 aduce şi singurul gol al întâlnirii, când o centrare în careul devean întâlneşte mâna de Voineag şi de data aceasta centralul arată punctul cu var. Execută Ghighilicea pe mijlocul porţii şi e 0 – 1.
Până la final mai notăm doar “transversala” lui Cherecheş dintr-o lovitură liberă de la 30 de metri în min. 88 şi zbaterea în gol a devenilor, care obţin doar cornere ce nu aduc nimic nou pe tabelă. Finalul de joc este favorabil oaspeţilor care duc acasă toate punctele puse în joc, câştigând cu 1-0 această întâlnire.

Declaraţii după meci:
“Ne-a bătut o echipă care a tras un singur şut pe poartă, şi acela din 11 metri. În prima repriză au ajuns o singură dată la poarta noastră, atunci a fost o fază periculoasă, ce e drept. În repriza a doua au avut un penalti acordat după o împingere la Voineag în careu, jucătorul nostru a fost dezechilibrat şi aşa a ajuns să lovească mingea cu mâna. A fost o înfrângere venită poate şi pe lipsa de valoare, poate şi pe lipsa de concentrare în faza de finalizare, vedeţi că înscriem foarte greu, un singur gol până acum în retur, şi acela marcat de un fundaş. Poate şi maniera de arbitraj ne-a dezavantajat azi, au fost două henţuri la ei în careu nesancţionate. Trebuie să ne concentrăm, ne aşteaptă două meciuri grele în Săptămâna Mare, poate că aşa e dat să pătimim şi noi încă din primul meci (n. red. marţi, la Petroşani, cu liderul seriei ACS Şirineasa)”, a declarat imediat după meci Sorin Cornea, antrenorul lui CNS Cetate.
CETATE: Apostol – Kelemen, Tătaru, Şoit, Cornea – Boldea, Moţ – Chirlejan (min. 62 Tornyai), R. Cristian (min. 66 R. David), Doboş (min. 66 Voineag) – Lupu. Antrenor Sorin Cornea.