Fotbal, Liga a III-a. Cetate Deva, victorie necesară pentru menţinerea în ligă

Nicolae Gavrea

Echipa antrenată de Romulus Gabor şi Ciprian Luca a reuşit o victorie muncită în faţa unui adversar care nu emite pretenţii, dar care a încurcat jocul echipei devene. De altfel, singurul gol a fost înscris în primul minut al partidei. Cocan a centrat de pe dreapta la colţul lung şi Lupu, scăpat din marcaj, a reluat cu capul din apropierea porţii.

Echipa oaspete, Crişul Chişineu Criş, a încercat să echilibreze jocul, dar nu a reuşit prea mult, iar ocaziile din prima repriză au aparţinut echipei de sub Cetate, dar nu s-a schimbat nimic pe tabelă.
Partea secundă a întâlnirii a fost mai săracă în ocazii de gol, deşi echipa oaspete a încercat mai multe variante de a se apropia de poarta deveană. Finalul de partidă a fost tensionat pentru gazde, deoarece oaspeţii puteau egala. Cetate Deva a obţinut o nouă victorie muncită care dă speranţe pentru echipă şi pentru spectatori.
„Victorie muncită şi meritată, după un meci foarte greu. Jucăm sub o presiune imensă fiecare partidă, sub miza rezultatului. Dacă mai marcam în prima repriză, când am avut mai multe ocazii, ne făceam meciul mai uşor. Aşa am câştigat cu emoţii, dar 1 – 0 este cel mai frumos scor. Urmează etapa intermediară, trebuie să rezistăm la acest ritm, deşi pregătirea fizică nu s-a făcut cum trebuie la începutul sezonului. S-a început slab campionatul, dacă nu era acel start ratat, acum nu aveam emoţii la retrogradare”, a declarat Ciprian Luca, antrenorul devean.
Cetate: Anton – Kelemen, Radak, Dina, Roşie – Boldea, Bărâcă – Cocan (min. 64 Tegbo, min. 91 Pascu), Mărmăneanu (min. 86 Mirică), Lupu – Muscă (min. 84 Andile). Antrenor – Ciprian Luca

One thought on “Fotbal, Liga a III-a. Cetate Deva, victorie necesară pentru menţinerea în ligă