Denisa Bota şi Bogdan Sitoianu, pe podiumul balcanic

3 Atletism 4 iulie - pagina 11Atleţii Denisa Bota şi Bogdan Sitoianu, legitimaţi la clubul CNS Cetate Deva, au cucerit câte o medalie de bronz la campionatul balcanic pentru juniori II, desfăşurat la Krusevac (Serbia). Bota s-a clasat pe locul 3 în proba feminină de 3.000 de metri, iar Sitoianu a ocupat aceeaşi poziţie în proba masculină de săritura în lungime.

Cursă tactică
Aflată la prima ei competiţie internaţională din carieră, Denisa Bota a făcut un concurs excelent la balcaniada din Serbia. Eleva Corneliei Juratoni a cucerit medalia de bronz în proba de 3.000 de metri, după o strategie tactică foarte bună. Astfel, atleta de 17 ani a terminat cursa în 10 minute, 26 de secunde şi 8 sutimi, cu patru secunde mai bun decât cel din finala naţională de juniori II. Întrecerea a fost câştigată de Tamara Micevic (Serbia), în 10 minute, 19 secunde şi 68 de sutimi iar pe locul secund s-a clasat Efstathia Florou (Grecia), cu timpul de 10 minute, 22 de secunde şi 84 de sutimi. „A fost o cursă bună, mai mult tactică, pentru că aveam fiecare timp apropiat. Sunt mulţumită de rezultat, dar tot timpul e loc de mai bine”, a spus Denisa Bota.

Sitoianu, învins de un grec şi un turc
Bogdan Sitoianu a urcat la rândul său pe ultima treaptă a podiumului la săritura în lungime, cu un salt ce a măsurat 6,98 metri, mai slab decât cea mai bună performanţă a sa, care măsoară 7,12 metri. „Am fost accidentat la inghinali şi nu sunt mulţumit de rezultat. Pe grec nu îl puteam bate, nici dacă eram sănătos, dar puteam măcar să ocup locul doi. Asta este, sper să mă refac pentru Europenele de la Tbilisi”, a spus atletul devean. Proba a fost câştigată de Panagiotis Mantzourogiannis (Grecia), cu rezultatul de 7,75 metri, urmat, pe locul secund de Ocak Huseyin (Turcia), cu o săritură de 7,10 metri.

Atletele tricolore, cele mai bune din Balcani
La Campionatele Balcanice de juniori II, România a cucerit un total de 13 medalii, dintre care patru de aur, patru de argint şi cinci de bronz. La feminin, delegaţia României s-a clasat pe primul loc atât la medalii cât şi la puncte, în timp ce în competiţia masculină a ocupat locul 5 la medalii şi poziţia a patra la puncte. (O.Mănăstire)