Start în forţă la Mondialele de popice

Echipa naţională de popice a României, antrenată de hunedoreanul Marcel Dobrică (foto) şi cu Manea Mănel de la Inter Petrila între titulari, s-a impus categoric  în meciul cu Estonia, primul susţinut la Campionatul Mondial de la Sarajevo. Tricolorii au învins cu 8-0 la puncte de meci, cu 19-5 la puncte de set şi cu 3.642-3.367 la popice doborâte. Estonia este considerată cel mai “lejer” adversar din grupa C, din care face parte România. Naţionala noastră mai are nevoie de o victorie în  meciurile cu Austria şi Franţa, pentru a se califica în etapa sferturilor de finală.