FlashSport

GIMNASTICĂ. Trofeo Citta di Jesolo. ANDREEA MUNTEANU, AUR LA BÂRNĂ, BRONZ LA SOL!

securedownloadGimnasta Andreea Munteanu, de la CNS „Cetate” Deva  a câştigat, duminică, medalia de aur la bârnă şi pe cea de bronz la sol, în finalele pe aparate ale senioarelor la Trofeo Citta di Jesolo (Italia). Colega sa Ştefania Stănilă, legitimată tot la clubul devean, s-a clasat pe locul cinci în aceleaşi finale. Junioarele care au reprezentat România au reușit trei clasări pe podium în finalele pe aparate, două prin Laura Jurcă și una prin Andreea Iridon, ambele de la CNS „Cetate” Deva.

Duel cu italience și americance

Andreea Munteanu a confirmat că reprezintă viitorul gimnasticii feminine românești și că gimnastele tricolore rămân cele mai bune din lume pe „puntea suspinelor”. Sportiva legitimată la CNS „Cetate” Deva a câştigat medalia de aur în finala de la bârnă la Trofeo Citta di Jesolo (Italia), fiind notată cu 14.833. Medalia de argint a revenit italiencei Elisa Meneghini (14.200), iar cea de bronz sportivei americane Alyssa Baumann (14.200). În aceeaşi finală la senioare, cea de-a doua reprezentantă a României, Ştefania Stănilă s-a clasat pe locul cinci cu nota 13.700. În finala de la sol, Andreea Munteanu a fost notată cu 13.967 puncte și a cucerit medalia de bronz, cea de aur revenind gimnastei americane Mykayla Skinner (14.533), iar cea de argint compatrioatei sale, Kyla Ross (14.233). În aceeaşi finală, Ştefania Stănilă, s-a clasat tot pe locul cinci cu nota 13.633.

Trei medalii și la junioare

Junioarele care au reprezentat România au reușit trei clasări pe podium în finalele pe aparate, două prin Laura Jurcă și una prin Andreea Iridon, ambele de la CNS „Cetate” Deva. Laura Jurcă a ocupat locul secund la sol, cu 13,733 puncte, devansată de americanca Ley Bailie, 14,533 p, iar Andra Stoica a terminat pe 7, cu 13,000. La bârnă, Andreea Iridon s-a clasat pe locul al treilea, cu 14,300 p, în urma americancelor Norah Flatley, 14,667 p, și Key Bailie, 14,533 p. Laura Jurcă a încheiat pe locul 5, cu 13,667 p. În finala de la sărituri, Laura Jurcă a ocupat treapta a treia a podiumului, cu 14,234 p, devansată de americancele Key Bailie, 14,934 p, și Jordan Chiles, 14,350 p.

Anda Butuc a terminat pe locul patru la paralele, cu 13,200 p, iar Laura Jurcă s-a clasat pe 8, cu 11,267 p. Primele două poziții ale podiumului au fost ocupate de americancele Key Bailie (14,267 p) și Nia Dennis (13,933), iar pe trei s-a clasat japoneza Marina Kawasaki (13,367 p). Concursul Trofeo Citta de Jesolo a aliniat la start gimnaste senioare şi junioare din Italia, SUA, Japonia, Australia şi România. (Ciprian Marinuț)