CNS Cetate a muncit din greu pentru trei puncte esenţiale

Ovidiu Mănăstire

Gruparea din reşedinţa judeţului a obţinut prima victorie în deplasare a returului, impunându-se cu 2-1 pe terenul echipei Pandurii II Tg. Jiu, într-un meci în care a suferit enorm pentru cele trei puncte. Succesul s-a conturat în ultimele 15 minute, cu două reuşite ale lui Stoenac şi Tecsi, iar alb-albaştrii s-au apropiat la trei puncte de liderul Naţional Sebiş, care a remizat pe teren propriu cu UTA BD II.

Şi-au făcut singuri meciul greu
Chiar dacă erau conştienţi că doar un succes îi menţine în lupta pentru promovare, mai ales după ce Naţional Sebiş va primi aproape sigur alte trei puncte în clasament, alb-albaştrii au început nefast duelul de la Rovinari. În urma unei acţiuni a gazdelor, petrecută în minutul 11, deveanul Jude a deviat în propria poartă centrarea unui gorjean şi trupa lui Viorel Tănase începea practic meciul de la 0-1. Încercările oaspeţilor de a restabili egalitatea pe parcusul primului mitan s-au lovit de o defensivă bine organizată iar în atac, Dănăricu, Mărgărit şi Dodoi, cei care cochetează cu prima echipă a gorjenilor, au hărţuit în permanenţă apărarea deveană.

Oamenii de gol şi-au făcut datoria
În partea secundă, CNS Cetate a forţat, Viorel Tănase renunţând la un mijlocaş defensiv, Vaştag, pentru unul ofensiv, Blănaru, cel din urmă ratând o bună oportunitate de a egala, după ce a trimis peste poartă din poziţie ideală. Golul egalizator a venit totuşi cu 15 minute înainte de final, după o acţiune la care au participat doi jucători veniţi în această iarnă sub Cetate. Făgărăşanu a centrat de pe stânga şi Stoenac a reluat de la şapte metri în plasa lui L. Popescu. Peste alte cinci minute, agonia deveană a luat sfârşit, Tecsi marcând golul victoriei, după ce a reluat cu capul în plasă, o minge centrată din corner de Robert Cristian.

Ajutaţi de rezultatele indirecte
Şi pentru ca ziua să fie perfectă pentru alb-albaştri, rezultatele etapei i-au ajutat pe aceştia, în sensul că Naţional Sebiş, liderul seriei, a pierdut două puncte uriaşe pe teren propriu, după remiza cu UTA BD II, iar CSM Lugoj şi Ripensia Timişoara, aflate în clasament în faţa lui CNS Cetate, au terminat de asemenea la egalitate. La fel, CSM Şcolar Reşiţa, a doua clasată, nu a reuşit să învingă pe Performanţa Ighiu, terminând 0-0 pe terenul acesteia. În acest moment, gruparea din reşedinţa judeţului se află la trei puncte în spatele liderului, dar sebişenii vor primi aproape în mod sigur alte trei puncte la „masa verde”, astfel că distanţa va creşte la şase „lungimi”. În aceste condiţii, duelul din etapa viitoare, dintre CNS Cetate şi Naţional Sebiş devine unul decisiv pentru deveni în ecuaţia promovării, alb-albaştrii fiind obligaţi să câştige.
 PANDURII II TG. JIU 1 (1)
L. Popescu – Brânzan (cpt.), David, Ilina, Almic – Cojocaru, Cioiu, Dănăricu (81 M. Popescu), Dumitru (78 Vodă) – Dodoi (88 Brătuianu), Mărgărit (72 Gruia). Antrenor: Cristian Popescu
CNS CETATE DEVA 2 (0)
Bodea – Jude (25 Ionică), Agache, Nogo, Cornea (66 Doboş) – Vaştag (58 Blănaru), R. Cristian – Bloj, Stoenac (90+1 Petresc), Făgărăşanu – Tecsi (cpt.). Antrenor: Viorel Tănase
Arbitrii: Bogdan Dumitrescu (Bucureşti) – Ovidiu Dorobanţu (Olanu), Cristian Cosmescu (Piteşti)
Au marcat: Jude (11 – autogol) – Stoenac (75), Tecsi (80)
Stadion: „Tineretului” din Rovinari, spectatori 120