FlashSport

Au dreptul să spere

Handbalistele de la Cetate şi-au amintit că ştiu şi pot să câştige şi au obţinut cea mai categorică victorie din această ediţie de campionat, scor 35-29 (17-11), în partida restanţă cu Universitatea Neptun Constanţa, disputată ieri seară, în Sala Sporturilor din Deva. Trupa antrenată de Alexandru Weber a acumulat astfel 14 puncte şi are dreptul să spere la menţinerea în Liga Naţională, întrucât a egalat-o la puncte pe SCM Craiova, cu care împarte acum locurile 12-13. Conştiente că au doar varianta victoriei, devencele au început în forţă şi au controlat autoritar prima repriză, având la pauză un avantaj de şase goluri (17-11), situaţie nemaiîntâlnită în acest retur de campionat. Handbalistele devence şi-au majorat diferenţa la şapte puncte, 21-14, în minutul 38, iar pe final au jucat la conservarea rezultatului, câştigând clar la şase puncte distanţă, scor 35-29. În ultimele două etape, devencele trebuie să facă mai multe puncte decât SCM Craiova, în condiţiile în care vor juca cu CSM Bucureşti, în deplasare, în etapa a 25-a, şi cu ACS Corona Braşov, acasă, în ultima etapă. CSM Cetate Deva se poate salva de la retrogradare doar prin turneul de baraj, în care echipele de pe locurile 11-12 din Liga Naţională vor juca în compania celor de pe locurile doi din cele două serii de Divizia A. (C. Marinuţ)