Stăpânii Balcanilor la triplusalt

11 x 2 Bogdan-SitoianuCiprian Marinuţ

Florentina Marincu şi Bogdan Sitoianu (foto), ambii legitimaţi la CNS „Cetate” Deva, au câştigat titlurile de campioni balcanici în proba de triplusalt. Sportiva antrenată de Nicolae Alexe a triumfat fără emoţii la Campionatul Balcanic rezervat juniorilor I, desfăşurat în weekend, la Piteşti, iar „Cangurul”, pregătit de Mihai Luca, s-a impus, cu un nou record personal, în competiţia juniorilor II, care s-a derulat, sâmbătă, în Serbia.

Succes fără emoţii, în condiţii meteo dificile
Medaliată continentală la nivel de senioare, Florentina Marincu şi-a respectat blazonul de favorită a probelor de sărituri şi la Campionatele Balcanice ale juniorilor I, deşi performanţa sa a fost influenţată de condiţiile meteo dificile. Cu un record personal la triplusalt de 13,81 metri, Florentina Marincu a câştigat, sâmbătă, întrecerea acestei probe cu o „săritură de serviciu” de 13,32 metri. Victoria atletei antrenate de Nicolae Alexe a fost însă una categorică şi fără emoţii, diferenţa faţă de a doua clasată, Alexandra Mihai (România), fiind de 33 de centimetri. „Florentina a început direct cu o săritură peste 13 metri, respectiv de 13.05, iar la a treia încercare a reuşit un 13.32 cu care era lideră detaşată. Fiind siguri de victorie, Florentina a renunţat la celelalte trei încercări la care avea dreptul, deoarece pista era periculoasă, din cauza ploii torenţiale ce căzuse înainte de concurs”, a afirmat antrenorul Nicolae Alexe. Florentina Marincu a mai concurat aseară (după închiderea ediţiei noastre) şi în proba de săritura în lungime, competiţie în care era de asemenea principala favorită la medalia de aur. Dubla campioană mondială la nivel de cadeţi la săritura în lungime şi triplusalt şi medaliată cu bronz la senioare la lungime, sportiva antrenată de Nicolae Alexe va face parte din delegaţia României la Campionatele Europene de Juniori I, care vor avea loc în Suedia, în perioada 16-19 iulie. Clasamentul final al probei de triplusalt a fost următorul: 1. Florentina Marincu (România) – 13.32 metri; 2. Alexandra Mihai (România) – 12.99 metri; 3. Cemre Bitkin (Turcia) – 12.22; 4. Milica Kovacevic (Serbia) – 12.17; 5 Gamze Simsek (Turcia) – 12.09;  6. Nefeli Panagiotopoulou (Grecia) – 12.08; 7. Tatiana Pehlivanova (Bulgaria) – 12.00; 8. Diana Gavrailova (Bulgaria) – 10.70; 9. Ilirjana Sadiku (Albania) – descalificare.

Triumf, cu un nou record personal
Bogdan Sitoianu a reuşit un nou record personal în proba de triplusalt a Campionatelor Balcanice de juniori II desfăşurate sâmbătă, 4 iulie, în Serbia şi a cucerit medalia de aur. Sportivul antrenat de Mihai Luca a realizat un „zbor” de 14,75 de metri, cu cinci centimetri mai mult decât precedentul său record de 14.70 metri, realizat chiar în acest sezon. „Este cea mai importantă medalie a câştigată de Bogdan până în prezent. Realizarea unui nou record personal într-o competiţie internaţională demonstrează că Bogdan are curaj şi psihic de campion, care se adaugă la munca şi seriozitatea de la antrenamente. Poate Bogdan ar fi reuşit să îndeplinească chiar baremul de 14,80 necesar pentru calificarea la Campionatul Mondial dacă aş fi fost alături de el pe pista de concurs. Oricum, sper ca el să urce pe podium la FOTE, întrucât are a treia performanţă continentală a sezonului”, a spus antrenorul Mihai Luca. Bogdan Sitoianu va reprezenta România la Festivalul Olimpic al Tineretului European ce va avea loc în perioada 26 iulie – 1 august, în Georgia.