Actualitate

Derbi cu de toate, dar fără goluri

Şoimul Băiţa şi Inter Petrila au încheiat nedecis, scor 0-0, în derbiul Ligii a IV-a, gazdele ratând şansa de a se apropia de liderul clasamentului. Trupa lui Ioan Pisoiu a ratat două lovituri de pedeapsă iar oaspeţii au avut intenţia de a părăsi terenul după al doilea penalti acordat gazdelor.
Bara, aliatul portarilor
Având în faţă şansa de a se apropia la două puncte de adversara sa, lidera clasamentului Ligii a IV-a, Şoimul a păşit hotărâtă pe dreptunghiul verde de la Crăciuneşti. Dar, prima ocazie a apărut la poarta gazdelor, în minutul 5, când Kalai a trimis un lob de la marginea careului, mingea căzând pe transversală. Replica „şoimilor” a apărut în minutul 16 la o incursiune a lui Lintaru iar patru minute mai târziu, Vajda a trimis în bara laterală dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri. Forcingul gazdelor a dat roade în minutul 23, când mingea trimisă de Lintaru pe spate a fost oprită cu mâna în careu de Horvath iar centralul Voica a dictat lovitură de pedeapsă. Benea a luat mingea hotărât însă a şutat în bara dreaptă a porţii lui Haring.
Deciziile centralului au încins spiritele
Trupa lui Ioan Pisoiu a forţat şi în debutul părţii secunde, iar antrenorul – jucător al alb-verzilor a ratat două ocazii imense în decurs de şase minute. Mai întâi, Haring a deviat în corner şutul său din careul mic iar la următoarea şansă, după ce l-a driblat pe portarul Petrilei, Pisoiu a trimis în bară. Spiritele s-au încins în minutul 71, după ce centralul Petre Voica a dictat foarte uşor o nouă lovitură de pedeapsă pentru gazde, la un duel în careu între Coste şi acelaşi Pisoiu. Au urmat momente de circ, cu oaspeţii protestând vehement şi având intenţia de a părăsi terenul, dar ideea a fost abandonată. Şansa a fost din nou de partea trupei lui Aurel Moldovan, Haring reţinând şutul slab al lui Lintaru. Până la final nu s-a mai întâmplat nimic şi echipele au părăsit terenul cu stări de spirit diferite. Gazdele, frustrate de ratarea apropierii de lider iar oaspeţii mulţumiţi, după ce au scăpat neînvinşi într-un meci în care egalul a fost considerat de ei drept o victorie.