CNS Cetate Deva, „păcălită” pe „tăpşanul” de la Ighiu

Ovidiu Mănăstire

Trupa antrenată de Viorel Tănase a pierdut trei puncte importante în lupta pentru promovare, fiind învinsă surprinzător, scor 0-1, de Performanţa Ighiu, o echipă muncitoare şi ambiţioasă. Singurul gol al meciului s-a marcat în final, după un penalti dictat la o infracţiune a lui Ionică asupra lui Fetiţa.
Gazdele au avut primele ocazii de gol
Cu Ousmane N’Doye în teren, aflat la primul meci din retur pentru deveni, trupa alb-albastră a început precaut duelul de la Ighiu, desfăşurat pe o suprafaţă cel mult de Liga a IV-a. Terenul de joc a îngreunat contrucţia oaspeţilor, astfel că prima ocazie s-a consemnat în tabăra gazdă, şutul lui Seiwert la colţul scurt fiind respins de Bodea, în minutul 5. Trupa lui Mihai Manea a arătat că nu va face nici o concesie, iar Circov i-a dat din nou emoţii lui Bodea, cu un şut de la 20 de metri, însă deveanul a reţinut în doi timpi. Peste alte şase minute, acelaşi Circov a centrat în careu iar Fetiţa a reluat cu capul peste poartă.
Şi-au arătat „colţii” abia în finalul reprizei
Abia spre finalul primei reprize, devenii au arătat ca o aspirantă la promovare iar Stoenac a executat o lovitură liberă de la 18 metri pe lângă poartă. Cea mai mare şansă de gol a acestei prime reprize i-a aparţinut lui Tecsi, atacantul devean reluând cu capul spre poartă, din careu, o minge centrată de Bloj, dar Zăvoi a respins în corner. Din lovitura de colţ rezultată s-a născut o nouă ocazie, Ousmane N’Doye reluând cu latul puţin peste transversală.
Învinşi după o neglijenţă
Deşi se spera la un forcing devean în partea secundă, el nu a venit, mai mult, elevii lui Tănase intrând în jocul adversarului, dacă e să preluăm un jargon din lumea fotbalului. Astfel, ocaziile au apărut din nou spre final, cea mai mare aparţinându-i lui N’Doye, în minutul 82, însă şutul acestuia din careu a fost deviat în corner de Miroiu. Când resemnarea unui meci egal cuprinsese ambele tabere a apărut faza din minutul 88, Fetiţa reuşind să-l păcălească pe Ionică în careu iar deveanul l-a faultat, obligându-l pe arbitru să arate punctul cu var. A executat cu siguranţă Cristea, cu un şut în stânga lui Bodea şi Performanţa a obţinut o victorie importantă, rămânând neînvinsă şi fără gol primit pe teren propriu în acest retur. Devenii şi-au îngreunat situaţia în lupta pentru promovare, căzând pe locul 5, şi se află acum la patru puncte în spatele noului lider, Industria Galda de Jos.