Bogdan Sitoianu, medalie de bronz la Balcaniada de juniori I

Atletul Bogdan Sitoianu, legitimat la CNS Cetate Deva, a reuşit o performanţă importantă, cucerind medalia de bronz în proba de săritura în lungime la campionatul balcanic de juniori I, desfăşurat la Piteşti. Elevul lui Mihai Luca şi-a doborât cea mai bună performanţă a sezonului, însă a fost depăşit în concurs de un sportiv grec şi de unul albanez.

Deşi a început cu două sărituri mai slabe, 6,81 metri şi 7,16 metri, atletul devean de 18 ani şi-a revenit pe parcurs. Astfel, următoarele două salturi au măsurat 7,37 metri şi 7,38 metri, ultima aducându-i şi medalia de bronz. La ultima încercare, Bogdan Sitoianu a atins puţin pragul, ratând o săritură ce probabil i-ar fi adus medalia de aur. Concursul a fost câştigat de grecul Panagio Mantzourogianni, cu 7,62 metri iar locul secund i-a revenit albanezului Ergys Gjecaj, cu 7,54 metri.
Rezultatul de 7,38 metri înregistrat de Bogdan Sitoianu este cel mai bun din acest sezon pentru el, aproape de cel mai bun al carierei, 7,42. metri. Performanţa obţinută îi dă încredere pentru concursurile viitoare, campionatul naţional de seniori şi tineret şi campionatul european de juniori I. „A fost un concurs bun, m-am simţit foarte bine şi mă bucur pentru medalia de bronz. N-a fost un rezultat peste aşteptări, dar e un progres. Îmi pare rău că ultima săritură nu a fost validată, cred că aş fi câştigat, dar am atins puţin pragul. E bine şi aşa, am un moral bun înaintea viitoarelor concursuri”, a spus Bogdan Sitoianu. (Ovidiu Mănăstire)