Autobergamo, pusă la muncă de Dunărea Călăraşi

Campioana României la futsal a obţinut a patra victorie din tot atâtea posibile în acest sezon, învingând cu 4-2 pe Dunărea Călăraşi. Alb-vişiniii au muncit serios pentru obţinerea celor trei puncte, oaspeţii ratând un penalti într-un moment cheie al jocului.

Nu au venit în excursie
Dunărea Călăraşi nu a venit pentru o simplă plimbare la Deva iar campionii României la futsal au simţit asta pe „pielea lor”. Cu patru sârbi în lot, trupa lui Marian Şotîrcă a jucat curajos, necantonându-se în apărare. Totuşi, deschiderea scorului a aparţinut gazdelor, după aproape opt minute de joc. Devenii au obţinut o lovitură liberă de la şapte metri şi Florin Ignat a executat-o perfect, învingându-l pe Cinaru. Replica oaspeţilor a venit peste două minute, când Movileanu şi Dumitru Ion l-au pus la încercare pe Toniţa în aceeaşi fază, dar portarul devean a fost atent şi a respins ambele şuturi. Nu a mai avut ce face însă în minutul 16, când „torpila” de la 12 metri expediată de Jovanovic şi-a atins ţinta. Totuşi, gazdele au intrat cu un avantaj minim la pauză, Tacot fructificând cu un şut plasat la colţul lung pasa lui Obadă. Cel din urmă putea mări avantajul, dar a trimis în bara transversală în penultimul minut al primei părţi.

Transversala, aliatul devenilor
Partea secundă s-a jucat la fel de echilibrat, cu faze la ambele porţi iar Dunărea a avut o mare şansă de egalare în minutul 31. La o acţiune de atac rapidă, Movileanu a fost împins în careu de Obadă iar arbitrii au dictat penalti. Sârbul Krstic a şutat violent, însă mingea a întâlnit tranversala porţii lui Toniţa. Şi dacă nu au marcat oaspeţii, au făcut-o în schimb gazdele, în minutul 33, prin Florin Matei, care a finalizat cu un şut din unghi o fază prelungită de atac a alb-vişiniilor. Cu cinci greşeli de partea devenilor, Dunărea a forţat şi a redus din diferenţă în penultimul minut de joc, prin Krstic, care a finalizat din faţa porţii o combinaţie în trei cu Movileanu şi Plugaru. Imediat a venit însă răspunsul gazdelor, Obadă învingându-l pe Cinaru, cu un şut din întoarcere, după o pasă a lui Cristi Matei. O victorie cu multă transpiraţie pentru trupa lui Marcos Angulo, care mâine, de la ora 17.00, va juca un nou meci în Liga I, în deplasare, cu Muncitorul Reşiţa. Va fi ultimul test înaintea debutului din UEFA Futsal Cup, ce se va produce săptămâna viitoare.
AUTOBERGAMO DEVA 4 (2)
Toniţa – Pînzaru, Tacot, Stoica, Csoma. Au mai jucat: F. Matei, C. Matei (cpt.), Paulo Ferreira, Obadă, Ignat. Antrebor: Marcos Angulo
DUNĂREA CĂLĂRAŞI 2 (1)
Cinaru – Movileanu, Plugaru, Krstic, Jovanovic. Au mai jucat: Tomescu (cpt.), D.Ion, Vârlan, Stepic, Rancic. Antrenor: Marian Şotîrcă
Arbitrii: Dan Curta – Romulus Pop (ambii din Tg. Mureş)
Au marcat: Ignat (8), Tacot (18), F. Matei (33), Obadă (39) – Jovanovic (16), Krstic (39)