Scântei în derbi-ul revelaţiilor

11 x 1 hercules cetate devaCiprian Marinuţ

Două eliminări, trei goluri, 10 cartonaşe galbene (şapte gazdele – trei oaspeţii), ambiţie maximă şi tribune mai pline ca altădată. Acestea au fost ingredientele derbi-ului pentru locul doi al Ligii a IV-a Hunedoara dintre Hercules Lupeni şi CNS Cetate Deva, disputat sâmbătă, în Valea Jiului. Mai matură şi mai agresivă, trupa gazdă s-a impus cu 2-1 şi şi-a adjudecat titlul de vicecampioană judeţeană, în vreme ce gruparea deveană rămâne pe locul trei cu titlul de revelaţie a campionatului.

Atacuri furibunde şi erori personale
Meciul dintre echipele revelaţie ale actualului sezon a început sub semnul echilibrului, dar la scurt timp devenii au fost trădaţi de unele erori personale. Puşi sub presiune de jocul la intimidare al gazdelor, tinerii de la CNS „Cetate” au gafat decisiv şi şi-au compromis şansele unui rezultat pozitiv. Prima eroare a fost comisă de Alexandru Benea, în minutul 5, care a marcat în propria poartă şi a dat peste cap planurile de joc ale echipei. Golul a amplificat elanul elevilor lui Dan Voicu, iar careul lui Cobliş a fost luat cu asalt. Logic, a căzut şi golul doi, 10 minute mai târziu, autor fiind golgheterul echipei din Lupeni, Remus Moldovan. Cu un joc avântat şi bătăios, Hercules a mai avut şi alte ocazii mari de a marca, dar portarul devenilor şi-a făcut datoria şi a menţinut diferenţa la 2-0. Chiar dacă nu au mai încasat un gol, devenii au suferit totuşi o lovitură, întrucât Zaharia (min. 39) a fost eliminat pentru injurii la adresa arbitrului.

Mulţi nervi şi puţin fotbal
Cu instincte bune „sădite” de antrenorul Marius Sîrbu, CNS „Cetate” a căutat, în ciuda situaţiei de pe tabelă,  să demonstreze după pauză că nu întâmplător se află pe podiumul clasamentului. Trupa din Deva a redus din diferenţă prin reuşita lui Şumuţiu din minutul 61. Apoi, căpitanul de la Hercules, Cristian Ciocîrlan a încasat al doilea cartonaş galben, fiind eliminat, şi se părea că orice e posibil, după restabilirea echilibrului numeric din teren. Totuşi, Hercules a avut maturitatea de a fragmenta jocul şi a spori tensiunea şi nervozitatea din teren, atât prin faulturi repetate, cât şi prin certuri între jucătorii proprii, iar eforturile devenilor de a egala au rămas fără izbândă. „Gazdele au jucat agresiv, iar echipa mea, din care au lipsit cinci titulari, a fost afectată. Jucătorii au jucat cu teamă, iar frica a dus şi la comiterea unor greşeli personale la cele două goluri. În plus, în repriza secundă, când noi controlam jocul, s-a jucat efectiv numai vreo 20 la sută din timpul de joc, deoarece Hercules a fragmentat jocul prin diverse tertipuri. Singurul câştig al echipei după acest eşec este atitudinea sănătoasă arătată la scorul de 0-2, când băieţii au continuat să lupte”, a spus antrenorul devean, Marius Sîrbu. „Arbitrul m-a trimis pe merit în tribună, dar acelaşi lucru trebuia să-l facă şi cu antrenorul devean. Apoi, în opinia mea, ne-a fost refuzat un penalti clar la Moldovan, când portarul de la Deva l-a lovit cu pumnul în faţă în tentativa lui de a respinge mingea. Sunt supărat pe atitudinea jucătorilor mei, care în repriza a doua s-au văzut cu sacii în căruţă şi au luat prea uşor cartonaşele”, a declarat tehnicianul de la Hercules, Dan Voicu.

Hercules Lupeni – CNS „Cetate” Deva 2-1 (2-0)
Au marcat: Al. Benea (autogol – min. 5), Moldovan (min. 16) / Şumuţiu (min. 61).
Hercules Lupeni: Toth – Baltaru, Dumitrescu, Cojocaru, Ungurianu (Ad. Zlate min. 83),  A. Curtean, Alex. Harangozo,  Cr. Ciocîrlan (cap),  R. Moldovan,  Andrei Harangozo, A. Moldovan. Antrenor: Dan Voicu
CNS Cetate Deva: Cobliş – Lupşa, Lăcătuş, Herci, Şumuţiu (Cap), Cărăvan,  Chelariu, M. Olariu, Boloş, Zaharia, Benea (Brânduşa min. 75). Antrenor: Marius Sîrbu
Arbitri: Daniel Thirt – Alexandru Thirt, Andrei Serediuc (toţi Călan)
Observator: Mirel Biriş (Deva).