Un an şi şapte luni cu suspendare, pentru beţivul care a făcut praf patru maşini
Patru maşini făcute praf, doi răniţi şi un şofer fără permis rupt de beat, totul este egal cu un an
Citește mai multPatru maşini făcute praf, doi răniţi şi un şofer fără permis rupt de beat, totul este egal cu un an
Citește mai multIeri după-amiază, în localitatea Mintia, s-a petrecut un grav accident rutier în care au fost implicate două autoturisme şi un TIR. În accident a fost implicat şi un bebeluş de doar opt luni, iar două femei au rămas încarcerate.
Citește mai multRecent, la Judecătoria Gherla a fost înregistrat un dosar în care fostul ministru Monica Iacob-Ridzi (foto), aflată în executarea pedepsei de cinci ani de închisoare, contestă o hotărâre a judecătorului delegat.
Citește mai multPoliţiştii de la Lupeni l-au identificat şi reţinut pe Dorin Nicolae Cristea, un tânăr de 24 de ani din localitate,
Citește mai multScene cumplite de cruzime faţă de animale se petrec tot mai des, însă cazul de la Orăştie te lasă fără cuvinte. Un biet câine a ajuns pe mâna unor oameni fără suflet, care i-au luat viaţa în cel mai dur mod posibil.
Citește mai multInspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă (IGSU) a transmis către Patriarhia Română şi ISU judeţene un ordin format dintr-un set de reguli, necesar a fi respectate de biserici în Noaptea de Înviere.
Citește mai multFostul viceprimar al Petroşaniului, Dorina Niţă (foto), a demisionat din PNL, după ce timp de 16 ani a activat în acest partid. Decizia a luat-o în urma unor neînţelegeri cu Tiberiu Iacob-Ridzi, proaspăt ajuns preşedinte al PNL Petroşani, funcţie ocupată de Dorina Niţă
Citește mai multCiprian Iedlicică, cetăţean din Petroşani Pentru că a fost condamnat la un an şi şapte luni de închisoare cu suspendare,
Citește mai multO parte din Biroul Politic Local al liberalilor din Petrila a demisionat ieri din partid, fiind vorba de 11 mebri din vechiul PNL. Motivul plecării vechilor liberali din organizaţia locală ar fi încălcarea gravă a statutului partidului şi a Decalogului, un set de criterii pe care candidaţii la alegerile locale ar trebui să le îndeplinească. Conform unor surse din partid, cei 11 foşti liberali se vor înscrie în PSD şi vor fi urmaţi de alţi foşti colegi. În componenţa Biroului Politic Local al PNL Petrila au rămas 30 de membri, care provin din vechiul PDL.
Citește mai multRobert Berger, instructor de dresaj canin Pentru că este unul dintre cei mai buni dresori de câini din ţară, face
Citește mai multÎnainte de alegerile locale, mulţi politicieni autohtoni ar fi sărit gardul partidului din care fac parte pentru a se înrola
Citește mai multDupă demisia din funcţia de viceprimar al Devei şi din PNL, Marius Surgent (foto) a revenit pe postul de şef centru la Centrul de Îngrijire şi Asistenţă Brănişca, din subordinea DGASPC Hunedoara, instituţie aflată la rândul ei în subordinea Consiliului Judeţean Hunedoara. Pe perioada în care a ocupat funcţia de viceprimar, postul de şef de centru a fost blocat, Surgent fiind detaşat la conducerea Primăriei Deva.
Citește mai multComuna Dobra are nevoie de investiţii în infrastructură, cum de altfel au nevoie toate unităţile administrativ teritoriale din judeţ, dar cea mai urgentă, în concepţia primarului Ovidiu Pădurean (foto), ar fi modernizarea drumurilor. Prin urmare, administraţia locală se pregăteşte din timp pentru a putea accesa finanţare europeană, bani cu care ar putea rezolva o parte dintre aceste necesităţi.
Citește mai multCNS Cetate Deva a bifat a cincea victorie în retur fără nici un fel de efort, întrucât partida cu Minerul
Citește mai multOcupantele primelor două locuri din Liga a IV-a Hunedoara la fotbal, Şoimul Băiţa şi Hercules Lupeni, au remizat, scor 1-1, în etapa din weekend, rezultat în urma căruia „Şoimii” sunt favoriţi la titlul de campioană. Antrenorul Dan Voicu crede că Hercules a ieşit din cursa pentru primul loc şi precizează că arbitrul derbiului, Petru Voica (Deva), a avut o aroganţă nepotrivită şi a dezavantajat echipa din Lupeni.
Citește mai multMaestra FIDE Daria Vişănescu (foto, 19 ani), multiplă campioană naţională la diferite categorii de vârstă, participă la ultima finală a Campionatului Naţional de şah la nivel de junioare, cu obiectivul de a cuceri un nou titlu de campioană. Pe lista de start a competiţiei care se desfăşoară în perioada 17-28 aprilie la Călimăneşti -Căciulata se mai află 13 jucători de la Clubul de şah Deva, între care şi fratele Dariei, Dragoş, şi trei de la CSM Jiul Petroşani.
Citește mai multMulte persoane se miră când le recomand să folosească păpădia pe post de salată verde lângă orice fel principal.
Citește mai multDe acum încolo, turiştii care vin în Valea Jiului au la dispoziţie un centru de informare turistică situat la poarta de îmbarcare pentru telegondola de la Straja. Edificiul a costat 606.384,73 de lei, conform proiectului, din care 547.429,59 de lei reprezintă bani europeni, iar Guvernul României a alocat suma de 46.219,85 de lei.
Citește mai mult„Şcoala Altfel” are loc în perioada 18-22 aprilie şi este dedicată activităţilor extracurriculare şi extraşcolare. La Veţel, ziua de ieri a adus un progam sportiv în cadrul căruia s-a desfăşurat un meci de fotbal pe stadionul din localitatea centru.
Citește mai multLipsa de comunicare a conducerii Complexului Energetic Hunedoara, măsurile haotice care afectează întreg judeţul Hunedoara şi ineficienţa structurilor statului de
Citește mai mult