Zi: 13 august 2013

Eveniment

Pompierii au vrut să prevină ghinioanele: Tocmai pentru că era marţi şi 13

Cu ocazia Zilei Informării Preventive, Inspectorii de prevenire din cadrul I.S.U. Hunedoara şi pompieri ai Detaşamentelor din Deva, Hunedoara, Petroşani şi Orăştie, ai Secţiei Ilia şi Staţiei Brad, alături de angajaţi ai E-On Gaz România, au organizat acţiunea de promovare a culturii de securitate la incendiu, în şase municipii, oraşe şi comune din judeţul Hunedoara.

Citește mai mult
Sport

În top la tenis, campioane la eleganţã

Echipa de fete sub 14 ani a României, antrenată de Lunella Maier, de la SCM Deva, a obţinut o performanţă de calibru la Campionatul Mondial disputat în Cehia, clasându-se pe locul şapte. În plus, tricolorele au primit şi trofeul pentru cel mai frumos echipament de prezentare de la turneul final, desfăşurat săptămâna trecută, la care au participat cele mai bune 16 echipe ale lumii.

Citește mai mult
FlashPolitica si administratie

Puterea hunedoreanã stã pe un soclu de nisip

Cu un procent uriaş la alegerile din 2012, puterea locală hunedoreană reprezentată de alianţa USL poate spune că a pus stăpânire pe judeţ. Dar această stăpânire politică USL, în Hunedoara, în aparenţă intangibilă, are un punct nevralgic: concentrarea controlului în mâinile liderului PNL, preşedintele Consiliului Judeţean (CJ) Hunedoara, Mircea Moloţ, asta demonstrând o unitate forţată de împrejurări.

Citește mai mult