FlashSport

Aurul Brad s-a calificat în turul IV al Cupei României

01 aurul bradAurul Brad continuă să strălucească în Cupa României la fotbal. Trupa antrenată de Alin Gomoi a reuşit să se califice în turul IV al competiţiei surprizelor, după ce a învins, ieri, cu 2-1, după prelungiri, echipa FC Caransebeş (Liga a III-a). Golul calificării a fost marcat de Mihăilă, din penalti, în minutul 100. Meciul a fost unul încărcat de dramatism şi în cele 90 de minute regulamentare, şi în timpul suplimentar necesar pentru departajare. FC Caransebeş a deschis scorul în primele minute, dar brădenii au replicat cu promptitudine şi au egalat cinci minute mai târziu, prin Vurdea. În prelungiri, s-a jucat cu garda jos, iar brădenii au reuşit să fie mai incisivi şi mai eficienţi, marcând golul calificării în urma unui penalti transformat de Mihăilă în minutul 100.  În urma acestui succes, Aurul Brad (Liga a IV-a) speră să întâlnească o echipă de calibru din eşalonul secund al fotbalului românesc. În primele două tururi, Aurul Brad a eliminat alte două echipe din Liga a III-a, respectiv Vulturii Lugoj (scor 3-1) şi FC Hunedoara (scor 2-0). (C. Marinuţ)