FOTBAL. Liga a III-a, etapa 13

Victorii pe linie pentru hunedoreni

Sâmbătă după amiază, pe Stadionul “Michael Klein”, liderul seriei a IX-a, formația CS Hunedoara s-a impus cu 2-0 (0-0) învingând pe Unirea Alba Iulia, lanterna roșie din această serie.

Omul meciului

Bedea, în premieră titular, a semnat prima ocazie a gazdelor, chiar în primul minut, cu o reluare pe lângă poartă din interiorul careului, lateral dreapta. Oaspeții au avut o replică în minutul 4, dar șutul lui Mocanu trece prin careul hunedorean fără ca balonul să fie atins de vreun alt jucător. În minutul 10, Arnăutu are o șansă de gol, dar mingea trimisă cu capul a trecut la câţiva centimetri de bara din dreapta portarului Bartok. Tot el ratează în minutul 15 trimiţând cu capul peste poartă din 6 metri și apoi în minutul 17 mingea trimisă jucătorul hunedorean la colţul lung, s-a dus pe lângă poartă.

Portarul hunedorean Lefter a intervenit salvator la acțiunea lui Morariu care a scăpat singur dar șutul vârfului din Alba Iulia a fost reținut de goalkiperul gazdelor. Ocaziile la poarta celor de la Unirea au continuat fără însă o finalizare certă. Herghelegiu (min. 27), Arnăutu (min.43) şi Rodrigues (min.44) au ratat din poziții bune astfel că la pauză a fost egalitate pe tabelă.

În repriza secundă, gazdele au făcut spectacol și au înscris cele două golori pentru victorie. Scorul a fost deschis de Rodrigues în minutul 53. Mai întâi, portarul Bartok a respins reluarea cu capul a jucătorului brazilian, care apoi din a doua încercare a înscris cu piciorul, fiind atent pe recuperarea balonului.

În minutul 55, Arnăutu, omul meciului, a centrat perfect pentru nou-intratul Simon, care a făcut 2-0 pentru hunedoreni.Simion putea majora avantajul hunedorenilor în minutul 73, când a reluat în bara laterală balonul venit dintr-o centrare a lui Da Motta. Să notăm și intervenția salvatoare din minutul 76 a portarului Bartok la un şut trimis la vinclu de căpitanul Buş.

Antrenorul Florim Maxim a declarat după această partidă:”A fost un joc pe care l-am dominat cap coadă. Puteam să ne detașăm acum pe final, am avut multe ocazii în repriza secundă dar eu sunt mulțumit de rezultat și de joc, în prinicipal. Am avut și ceva probleme de lot, pe Iacob nu l-am putut folosi, a fost răcit, Trășcan vine după, o entorsă, stă de două săptămâni, dar ne-am descurcat. Este o victorie pe care o dedicăm președintelui clubuilui, Sorin Cimpoca, care astăzi își aniversează ziua de naștere”.

CS Hunedoara: Lefter – A. Vlad, Garutti, Rodrigues, Da Motta  – Bedea (86 R. Cristian), Mogoș (78 Bradu), Giura (46 Simon), L. Buș/ cpt (78 Trăşcan) – Hergheligiu, Arnăutu (86 A. Dumitru). Pe bancă: D. Moldovan. Antrenor, Florin Maxim.

Seria 9, rezultate etapa 13:

Sănătatea Cluj – Sticla Arieşul Turda  1-2
Viitorul Cluj – Gloria Bistriţa Năsăud  2-2
Unirea Ungheni – Avântul Reghin 1-1
CS Hunedoara – Unirea Alba Iulia 2-0
Metalurgistul Cugir – CS Ocna Mureş  4-3.

Cel mai clar scor pentru Jiul Petroșani

Jiul nu a avut nici o emoție în partida de la Petroșani cu Viitorul Pandurii II și s-a impus cu un 5 – 0, care nu necesită prea multe comentarii. Cel mai bun jucător a fost Mazilu, cu patru goluri marcate.

Scorul a fost deschis în minutul 10, după o cursă pe stânga a lui Stoicoiu, care l-a găsit cu o pasă în marginea careului mare pe Mazilu și acesta l-a învins pe portarul oaspeților cu un șut la colțul lung. Gazdele și-au mărit avantajul la capătul unei acțiuni prelungite de atac, finalizată cu un șut frumos din 16 metri, a lui Mazilu care a stabilit și scorul pauzei.

În repriza secundă, în min.52, după o acțiune construită de gazde din marginea careului propriu și încheiată cu angajarea în adâncime a lui Mărmăneanu pentru omul de gol al gazdelor, va fi 3-0 pentru Jiul, cu autorul golului, din nou, Mazilu. Mărmăneanu și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor, înscriind dintr-o lovitură liberă de pe partea stângă, chiar din colțul careului de 16 metri. Mazilu a închis tabela cu cinci minute înainte de final, când a reluat din șase metri centrarea trimisă de Cuibari de pe dreapta printre picioarele unui fundaș advers.

„Ce pot să spun după un asemenea meci și un asemenea scor decât că am dominat jocul de la un cap la altul. Am și întâlnit o echipă care a avut mulți copii pe teren. E foarte bine că am recuperat din deficitul de goluri, stăteam rău la golaveraj. Scorul putea fi chiar mai mare, însă atacanții noștri au fost neinspirați în fața porții. Un lucru bun e că a fost un joc curat, fără cartonașe și accidentări. Etapa următoare jucăm în deplasare la Ezeriș cu Progresul, mergem să nu pierdem, dar eu sunt convins că putem câștiga”, a declarat Aurel Moldovan la finalul celei mai clare victorii a Jiului din actualul campionat.

CSM Jiul: Farcaș – Pau (62 Bălăceanu), Ionică, Marin, Stoicoiu – Bădărău, R. Sandu, Herci (80 Cuibari), Mazilu (90 Turcu) – Caralicea (80 Irimia), Mărmăneanu (62 Simoneac). Antrenor, Aurel Moldovan.