Comuna Peștișu Mic va avea una dintre cele mai moderne școli din județ
Magdalena Șerban
În satul Nandru, ce aparține de comuna Peștișu Mic, din bani obținuți de conducerea publică locală prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), se va realiza o școală modernă, după modelul eco. Unitatea va include grădiniță, clasele I-VIII, precum și program After School. Valoarea demersului ajunge la circa 11,5 milioane de lei (115 miliarde lei vechi).
Poziția 17, pe țară! Urmează semnarea contractului de finanțare
„În urma ultimei etape de evaluare în cadrul apelului PNRR/2023/C15/ MEDU/I10 – Construirea și dezvoltarea unei rețele-pilot de școli verzi, respectiv etapa de evaluare calitativă, proiectul depus de noi a înregistrat 92 puncte din maximum de 100 posibil (al 17-lea punctaj din totalul de 227 proiecte depuse la nivel național). Mulțumesc tuturor factorilor implicați în acest proiect important pentru comuna noastră, în special echipei de specialiști arhitecți – proiectanți coordonată de doamna arhitect Anca Botezan, doamnei Diana Pavel de la primărie și tinerei echipe de consultanți din cadrul S.C. NETWORKING OFFICE PROJECT S.R.L. – Timișoara, coordonată de Andrei Omotă”, a transmis edilul-șef din Peștișu Mic, Daniel Dobruţchi (foto), care a precizat că noua școală va avea și o sală de mese, una de lectură, o sală de sport, o bibliotecă, adică exact ccea ce ar trebui să cuprindă orice instituție de învățământ aliniată cerințelor în domeniu. Copiii vor beneficia și de un meniu zilnic, gratuit. ,,Dorim să ne concentrăm pe o școală modernă, cu transport asigurat pentru toate localitățile noastre, și care să le ofere absolut toate condițiile necesare atât celor mici, cât și cadrelor didatice. Ce avem la ora actuală înseamnă câte o sală de clasă în diferite sate, adică nimic bine organizat și implementat spre dezvoltarea unui sistem educațional performant. Acest aspect trebuie corectat. Școala va fi independentă energetic, ceea ce aduce cheltuieli minime de întreținere și funcționare, favorizând educația concomitent cu economisirea resurselor, generarea de energie electrică prin panouri fotovoltaice și folosirea de tehnologii ce reduc emisiile de gaze cu efect de seră. În fapt, școlile verzi reduc consumul de energie şi apă, de combustibili fosili, colectează separat deşeurile şi protejează mediul, precum și favorizează programe şi servicii pentru o bună nutriţie şi activitate fizică”, a mai adăugat alesul local.
Detaliat
Amintim că în cadrul apelului, UAT-urile au putut alege finanțare pentru reabilitarea unor școli care să să încadreze în anumite criterii verzi sau pentru construirea unor școli verzi noi. Un proiect care conține reabilitarea pentru mai multe școli poate primi cel mult 5 milioane de euro, iar pentru construcția școlilor verzi – cel mult 8 milioane de euro. Unitățile de învățământ preuniversitar reabilitate pentru a deveni școli verzi în limita a 300.000 m2 din suprafață vor beneficia de schimbări structurale pentru a asigura durabilitatea (izolare termică, panouri solare, planificarea spațiului verde, laboratoare de științele naturii, facilități pentru colectarea selectivă a deșeurilor). În cazul construcției de școli verzi, se pot investi în 46.400 m2 de noi unități de învățământ preuniversitar. Vor fi prietenoase cu mediul și performante, care oferă mai multe avantaje elevilor, profesorilor, părinților și comunității, fiind concepute cu mai multă lumină naturală, cu o ventilație mai bună și materiale de construcție ecologice, cum ar fi covoarele și vopsitoriile din materiale naturale, reciclabile. Costurile de exploatare pentru energie și apă într-o școală ecologică pot fi reduse cu 20 la sută până la 40 la sută. Prin tipul de construcții și de dotări existente, școlile verzi reduc semnificativ emisiile de dioxid de carbon, precum și consumul de apă cu până la 32 la sută.