Asfalt Green Line, la Vulcan
Magdalena Șerban
În Vulcan, a început asfaltarea pentru o porțiune de peste 2 km, în
baza contractului aferent proiectului „Green Line Valea Jiului”. Proiectul va duce cu precădere la creșterea gradului de siguranță a traficului rutier pe strada Nicolae Titulescu, principala șosea de tranzit a urbei.
Bani europeni nerambursabili
„E vorba de asfaltarea a 2,2 km care înseamnă toată strada Nicolae Titulescu, de la intrarea în Vulcan, de la stadion, până la Dincă, în zona BCR-ului. Din nou, finanțarea europeană se dovedește un colac de salvare, acest program investițional fiind dorit de multă vreme. Iată că am ajuns la implementarea lui, în faza în care totul se vede în teren. Proiectul Green Line Valea Jiului mai prevede și asfaltarea străzii din Colonia de Jos care duce către Depoul de autobuze electrice. De asemenea, să nu uităm de aportul major al Consiliului Județean Hunedoara, care a preluat porțiuni din DN 66A în zona Sohodol și în zona Coroești, pe care se va turna covor nou de asfalt. Din nou, municipalitatea are parte de suport, astfel încât beneficiarii finali să fie cetățenii. Nu punem în balanță doar confortul, ci și siguranța”, a transmis primarul din Vulcan, Cristian Merișanu (foto).
Transport nepoluant
Reamintim că Green Line Valea Jiului înseamnă 95 de milioane de lei obținuți prin Regio-POR. Investiția are componentele 1 și 2, proiecte care prevăd crearea unei linii verzi de autobuze electrice între Petrila, Petroșani, Aninoasa, Vulcan, Lupeni și Uricani. În total: 26 de autobuze electrice achizitionate, un depou în municipiul Vulcan, construire/ modernizare 112 stații de transport public, realizare a 34 de stații de reîncărcare pentru autobuzele electrice și 2 de reîncărcare pentru automobile electrice. Totodată, vor fi reabilitați aproximativ 5 kilometri de drum. În 20 dintre stațiile de transport vor exista automate pentru emiterea cardurilor/ tichetelor de călătorie, iar 42 de stații vor fi dotate cu sisteme de informare a călătorilor. De asemenea, proiectele prevăd un sistem de e-ticketing, amplasarea de sisteme de informare și de numărare a pasagerilor în vehicule, monitorizarea și dispecerizarea autobuzelor, supravegherea lor video, crearea unui portal web și a unei aplicații de mobil (Android, IOS) pentru informarea călătorilor. Demersul este rezultatul parteneriatului dintre Primăria Municipiului Vulcan, Primăria Municipiului Petroșani, Primăria Orașului Aninoasa, Primăria Municipiului Lupeni, Primăria Orașului Uricani, Primăria Orașului Petrila și Consiliul Județean Hunedoara. Cele patru trasee însumează 128 de kilometri dus-întors, după cum urmează: Traseul 1 (38,5 km) – traseul principal, care face legătura integral între Uricani – Lupeni – Vulcan – Petroșani – Petrila; Traseul 2 (10,6 km) – traseu secundar, cu legătură între Aninoasa și Petroșani; Traseul 3 (3,7 km) – traseu secundar, cu legătură între Petrila (zona minei) și Jieț; Traseul 4 (11,15 km) – traseu secundar, ce face legătura între localitățile care aparțin de Uricani, respectiv Valea de Brazi – Cheile Buții.