Victorie fără dubii pentru Autobergamo, la despărţirea de suporteri

1-autobergamo-4-decembrie-pagina-11În ultimul meci de pe teren propriu din 2016, gruparea antrenată de Florin Ignat nu a avut nici o problemă în faţa ultimei clasate din Liga I, KSE Tg. Secuiesc, pe care a învins-o cu 8-0. Alb-vişiniii nu au putut conta pe accidentaţii Tacot şi Ique, dar şi-au permis să ruleze întreg lotul, jucând inclusiv tinerii Drăgoiu şi Kovacs, dar şi Amji Muhtaseb, cel care nu a mai evoluat de foarte mult timp.
Trei goluri şi patru bare
În faţa unei echipe ce nu acumulase nici un punct în acest sezon, trupa deveană şi-a pus doar problema diferenţei de scor. Tabela a fost modificată în minutul 6, când Cristian Obadă a marcat în stilul său caracteristic, şut din unghi. Peste alte şase minute, timp în care devenii au ratat alte multe ocazii, Paulo Ferreira a majorat diferenţa, învingându-l pe Bunduc cu o execuţie în forţă de la 10 metri. Scorul pauzei l-a stabilit Obadă, care a reuşit „dubla” cu o altă finalizare din unghi, dar devenii puteau să mai înscrie cel puţin alte patru goluri în această repriză, având în vedere că de atâtea ori mingea a întâlnit bările porţii adverse.
Rezervele au evoluat cu aplomb
Nuno Coco a ieşit şi el la rampă în minutele 24 şi 25, când a punctat de două ori, din pasele lui Ignat şi Paulo Ferreira iar căpitanul Cristi Matei l-a învins pe Bunduc, din lovitură liberă. La acest scor, devenii au introdus în teren jucătorii care au evoluat mai puţin, precum Andrei Drăgoiu, Zabar Kovacs sau chiar Amji Muhtaseb, ultimul nemaievoluând într-un meci oficial de mult timp. Drăgoiu a punctat pentru 7-0, cu un şut pe sub portar, iar scorul final l-a stabilit Obadă, după o combinaţie cu Pânzaru. Alb-vişiniii se despart de suporteri în acest an cu o victorie, revin pe prima poziţie a clasamentului şi speră să rămână acolo şi după ultimul meci al anului, în 12 decembrie, la Odorheiu Secuiesc. Publicul devean va avea însă ocazia să mai urmărească futsal de calitate în acest an, mâine şi poimâine, reşedinţa judeţului găzduind dubla amicală România – Cehia.
AUTOBERGAMO DEVA 8 (3)
Iancu – C. Matei (cpt.), P. Fereira, Ignat, Obadă. Au mai jucat: Savu, Toniţa – Pânzaru, Nuno Coco, Drăgoiu, Kovacs, Muhtaseb. Antrenor: Florin Ignat
KSE TG. SECUIESC 0
Bunduc (cpt) – Gall, Gergo, Căsineanu, Gajda. Au mai jucat: Olah, Papp, Damian. Antrenor: Joszef Gazda
Arbitrii: Daniel Popescu (Ţicleni) – Ovidiu Bărluţiu (Cluj)
Au marcat: Obadă (6, 15, 33), Paulo Ferreira (12), Nuno Coco (24, 25), C. Matei  (29), Drăgoiu (30)
Sala Sporturilor din Deva, spectatori 200 (O. Mănăstire)