Umilinţă rãu prevestitoare

Mureşul Deva a suferit a doua înfrângere din retur şi a coborât  în clasament în zona nisipurilor mişcătoare, la numai patru puncte de locul 14, singurul retrogradabil. Chiar dacă eşecul din deplasare cu Alro Slatina era previzibil, scorul de 5-1 (4-0) încasat de deveni este ruşinos şi prevesteşte zile grele pentru echipa antrenată de Constantin Olariu.

Un punct din nouă posibile
„Bolile interne” ale Mureşului, generate de convulsiile din perioada de pregătire de iarnă, au început să iasă la iveală. Drept dovadă, în afara victoriei de conjunctură cu Unirea Alba Iulia din runda a doua a returului, devenii au obţinut un singur punct în ultimele trei etape. Mureşul a cedat la limită cu UTA, la Arad, scor 2-3,  a remizat, acasă, 0-0, cu FC Argeş, şi a fost umilită, ieri, în deplasare, de Alro Slatina, scor 5-1 (4-0). Pe grafic, traiectoria rezultatelor devenilor este descendentă şi demonstrează că apele Mureşului sunt tulburi şi că ameninţarea cu retrogradarea e foarte serioasă.

Îngenuncheaţi în 18 minute
Hotărâţi să se implice şi să conteze în lupta pentru promovare, oltenii lui Corneliu Papură s-au grăbit să îşi asigure rapid victoria, pentru a compensa parcă faptul că au solicitat amânarea partidei cu o zi.
În primele cinci minute, la poarta lui Pîrvu au fost trei mari ocazii, însă devenii au scăpat de gol până în minutul 14. Atunci, atacantul slătinenilor, Daniel Ene, a deschis scorul cu o lovitură de cap din careu şi a dat startul unei perioade de 18 minute perfecte pentru Alro, concretizate prin marcarea a încă trei goluri. Dulcea (min. 17) a fost faultat în careu, iar Precup a făcut 2-0 din penalty, Ene (30) a realizat dubla şi a urcat scorul la 3-0, iar Sergiu Popescu (32) a majorat diferenţa la 4-0. La acest scor, Alro a oprit asediul, semn că dorea punctele pentru a urca în clasament, nu şi umilirea devenilor.

Golgheterul şi-a făcut datoria
Repriza secundă a fost mult mai calmă. Mureşul a prins curaj şi a avut prima ocazie importantă, însă Stan (59) a fost blocat în ultimul moment de portarul Marinescu. Totuşi, primii au marcat tot cei de la Alro, Dulcea (67) ducând scorul la 5-0 cu o lovitură de cap. Apoi, golgheterul Mureşului, Adi Borza (foto) (70), a înscris golul de onoare al devenilor şi a ajuns la patru goluri marcate în cinci meciuri din retur. Alro a urcat pe locul cinci, la numai şase puncte distanţă de locul secund promovabil, în vreme ce pentru Mureşul, se anunţă vremuri grele, mai ales că etapa viitoare, la Deva va veni ACSMU Poli Iaşi, o altă echipă cu pretenţii.

Alro Slatina – Mureşul Deva 5-1 (4-0)
Au marcat: Ene (14 şi 30), Precup (17 din penalty), S. Popescu (32), Dulcea (67) / A. Borza (70)
Alro Slatina: Marinescu-Pasăre, Kalai, Vişa, Ghindeanu-Sergiu Popescu, Quist (71 Răducu), Precup, Eduard Stoica (57 Goge)-Ene (65 Bîrsan), Dulcea. Antrenor: Corneliu Papură.
Mureşul Deva: Pîrvu-Coca, Perde, Ilea, Bogman-Melcea, Golguţ (78 Suru), Sătmar, Borza-Stan (68 Furdean), Dîrvaru. Antrenor: Constantin Olariu.
Arbitru: Florin Ghimbăşan (Braşov); Asistenţi: Bogdan Dragoş (Făgăraş) şi Ioana Săvulea (Târgu Jiu).