Trei sportivi, cinci medalii, şanse mari de Mondiale

11 x 1 marincuCiprian Marinuţ

Cei trei atleţi legitimaţi la cluburi din judeţul Hunedoara au cucerit cinci medalii la Campionatul Naţional de Seniori şi Tineret, desfăşurat la finalul săptămânii la Piteşti. Florentina Marincu (foto), de la CNS „Cetate” Deva, şi Răzvan Deliu, de la SCM Deva, şi-au trecut în palmares câte două trofee, iar Maria Florea, care are dublă legitimare la CS Ghelari şi SCM Deva, a reuşit o singură prezenţă pe podium. Performanţele Florentinei Marincu sunt valoroase şi pe plan internaţional şi aproape sigur, ea va fi în lotul României pentru Campionatul Mondial din China.

Aur şi argint, după un duel spectaculos
Triplă medaliată europeană în acest an, la nivel de senioare şi junioare I, Florentina Marincu (19 ani) şi-a onorat blazonul de cea mai performantă atletă hunedoreană a momentului. Sportiva antrenată de Nicolae Alexe a obţinut medalia de aur la nivel de tineret şi pe cea de argint la senioare, după un duel palpitant cu Alina Rotaru (22 de ani), de la CSA Steaua Bucureşti. Stelista a reuşit o săritură de 6,62 metri din a doua încercare în care Marincu a sărit doar 6,52 metri, iar apoi Florentina s-a străduit să o depăşească. Eforturile atletei de la CNS „Cetate” Deva au fost răsplătite la ultima încercare, când a reuşit un salt de 6,63 metri, însă Rotaru s-a mobilizat şi a „zburat” şi ea un 6,75 metri la a şasea încercare, câştigând proba. Pe locul trei s-a clasat Carmen Toma de la Farul Constanţa cu 6,07 metri. „A fost un duel palpitant care a făcut din proba de săritura în lungime cea mai spectaculoasă şi urmărită întrecere de la Campionatul Naţional. Alina Rotaru a condus cu o săritură de 6,62 metri până la ultima încercare, când Florentina a reuşit un 6,63, după mai multe sărituri depăşite. Din păcate, la a şasea încercare, şi adversara Florentinei a reuşit o săritură valoroasă de 6,75 metri şi a câştigat medalia de aur la seniore. Cele două se vor întâlni şi la Campionatul Balcanic al senioarelor care va avea loc la finalul săptămânii, la Piteşti, şi e posibil să fie în Lotul României pentru Campionatul Mondial din China”, a afirmat antrenorul Nicolae Alexe.

Dublu campion naţional şi un record ratat
Andrei Deliu (22 de ani) de la SCM Deva a câştigat cu un avans de 30 de centimetri proba de săritură cu prăjina şi a cucerit titlurile de campion naţional atât la seniori, cât şi la tineret. Sportivul antrenat de Florin Bucur a trecut peste ştacheta înălţată la 5.00 metri din prima încercare la acea înălţime, iar apoi a avut trei ratări la 5,16 metri. Pe locul secund s-a clasat Valentin Stanciu (CSM Bucureşti) cu 4,70 metri, iar pe treapta a treia a podiumului a urcat Florin Matei (CSM Oneşti), tot cu 4,70 metri.

Un bronz şi o menţiune
Atleta Maria Florea, care are dublă legitimare la CS Ghelari Hunedoara şi SCM Deva, a obţinut o medalie de bronz la categoria tineret în proba de 800 de metri, după ce anterior ocupase locul patru în cursa de 1.500 de metri. În cursa de la 800 de metri, hunedoreanca a sosit pe locul cinci la general, însă primele două clasate au fost senioarele Mihaela Nunu (Steaua Bucureşti) – cu 2:05.10 şi Florina Pierdevară (Steaua Bucureşti) cu 2:05.11. Astfel, podiumul de la categoria tineret a fost ocupat în ordine de Elena Tănăsie (CSM Sf. Gheorghe) – cu 2:05.66, Lenuţa Simiuc (Ştiinţa Bacău) – cu 2:07.53 şi Maria Florea, cu timpul de 2:12.53. Anterior, în proba de 1.500 de metri, sportiva antrenată de Emerson Toma a încheiat cursa cu timpul de 4:39.53 şi a fost devansată de senioara Florina Pierdevară de la Steaua şi de atletele de la categoria tineret Lenuţa Simiuc (Ştiinţa Bacău, cu 4:17.70), Elena Tănăsie (CSM Sf. Gheorghe, cu 4:23.62) şi Anca Bunea (CSM Bistriţa, cu 4:33.79). „Din păcate, în prima zi, când s-a derulat cursa de 1.500 de metri, Maria a acuzat unele probleme medicale şi a concurat sub potenţialul ei real”, a afirmat antrenorul Toma Emerson.
La competiţie au participat 336 de atleţi, 209 la masculin şi 127 la feminin, de la 97 de cluburi din ţară.