A pierdut şi îşi amână calificarea la J.O.

11 x 2 box-juratoniCiprian Marinuţ

Pugilistul devean Bogdan Juratoni a fost învins, la puncte, cu scorul de 3-0 (76-75, 77-75, 77-75), de rusul Artem Chebotarev în meciul vedetă al categoriei 75 kilograme din Gala APB, divizia profesionistă lansată de forul amator, AIBA, desfăşurată, duminică, la Moscova. Boxerul legitimat la Dinamo Bucureşti a ratat astfel şansa de a obţine calificarea directă la Jocurile Olimpice Rio 2016 şi de a deveni „challenger” la titlul mondial al AIBA Pro Boxing.

Două reprize câştigate, şase pierdute
Meciul s-a desfăşurat pe durata a opt reprize de câte trei minute fiecare, iar pugilistul din Deva a câştigat doar rundele a treia şi a cincea, pierzându-le pe celelalte şase. Cei trei arbitri judecători – Rovshan Huseynov (Azerbaijan), Enrico Licini (Italia), Emre Aydin (Turcia) – au considerat că rusul a punctat mai precis şi au decis ca victoria să-i revină acestuia. Bogdan Juratoni, care a fost singurul reprezentant al boxului românesc la JO Londra 2012, mai are şansa de a ajunge la Olimpiada din Brazilia prin participarea la turneele de calificare preolimpice.
Într-o altă gală care a avut loc sâmbătă, la Marrakesh (Maroc), Mihai Nistor (ctg. +91 kg) l-a învins la puncte, scor 2-1, pe reprezentantul gazdelor, Mahommed Arjaoui (28 de ani) şi s-a calificat la JO de la Rio. Doi dintre arbitri l-au văzut învingător pe român, 78-74, în timp ce al treilea a considerat că mai mult a punctat pugilistul marocan, 77-75. Mihai Nistor va participa în premieră la Jocurile Olimpice.