TENIS DE CÂMP. Gabriela Ruse, invitată la meciul demonstrativ de la Londra
Emma Răducanu va disputa primul meci în Marea Britanie după succesul de la US Open, chiar împotriva unei românce, într-un eveniment care va marca sfârșitul de an competițional în tenis.
Tânăra tenismenă Emma Răducanu va disputa un super meci demonstrativ, pe 28 noiembrie, chiar împotriva unei jucătoare din România. Este vorba de Gabriela Ruse (foto) (23 de ani), sportivă cu care Emma s-a antrenat la Indian Wells și Transylvania Open, care îi va fi adversară britanicei de origine română.
Jucătoarea din Marea Britanie, care are origini chinezești, după mamă și românești, după tată, se îndreaptă spre evenimentul Champions Tennis de la Royal Albert, din Londra, sub comanda noului antrenor Torben Beltz, după ce l-a numit pe german săptămâna trecută.
Răducanu a avut un traseu cu suișuri și coborâșuri în circuit, de la triumful său de Grand Slam, pierzând devreme la Indian Wells și părăsind în sferturile de finală turneul din România, ulterior fiind învinsă în primul tur al Openului de la Linz, de Wang Xiyu.