RUGBY. Știința Petroșani, victorioasă pe teren propriu

Echipa de rugby CS Știința Petroșani a întâlnit pe teren propriu, în etapa a cincea, Liga Națională, formația CSM Galați. Oaspeții au început în forță partida de pe stadionul Știința, do­mi­nând începutul de meci.
Presingul acestora s-a reflectat pe tabela de marcaj, prin cele două eseuri marcate, primul în mi­nutul 5 și al doilea în minutul 21. Până la pauză, Știința Petroșani a încercat să găsească breșe în apărarea adversă, însă gălă­țenii au închis toate culoarele. Mihai Moraru și Igor Orghianu de la Galați sunt eli­minați temporar, gazdele profitând de dublu avantaj, marcând pri­mul eseu al partidei, astfel că la pauză oas­peții conduceau cu 12-5. În repriza se­cundă, jucătorii pregătiți de Alexandru Lupu și-au găsit ritmul și au marcat al doilea eseu, 12-10. Echipa din Galați și-a păstrat avantajul și și-a mai adăugat în cont încă trei puncte dintr-o penalitate, 15-10. Echipa din Petroșani a preluat pentru prima dată avantajul de pe tabelă, după ce Florin Țandea reușește un eseu, care a fost transformat, pentru 17-15 și apoi încă un eseu care a adus scorul la 22-15 pentru gazde. Formația din Galați a redus din diferență cu două lovituri de pedeapsă, 22-21 iar în minutul 66, Andi Radu are o transfor­mare reușită pentru 29-21. Cei care închid tabela de marcaj sunt oaspeții, prin Partenie, care reușește un dropgol, primul din această ediție a Ligii Na­ționale de Rugby, scorul final fiind 29-24 pentru studenții din Valea Jiului.