Judoka Flavia Vescan, locul 5 la Campionatul Balcanic

La Skopje, în Macedonia de Nord, s-au desfăşurat recent întrecerile din cadrul Campionatului Balcanic de Judo – copii până la 15 ani, la care a participat un număr de 11 ţări: Albania, Bulgaria, Bosnia şi Herţegovina, Grecia, Muntenegru, Macedonia de Nord, România, Serbia, Kosovo, Turcia şi Cipru, fiind prezenţi circa 350 de sportivi.

Tânăra Flavia Gabriela Vescan (în foto, alături de antrenorul Gabriel Vasiliu), legitimată la L.P.S. „Cetate“ Deva, aflată la prima ei participare de nivel internaţional, a obţinut locul 5 la categoria -63 kg, după ce s-a luptat pentru medalia de bronz şi a fost învinsă la puncte. În acest concurs, delegaţia României s-a clasat pe locul 2 la nivelul naţiunilor participante, ca urmare a numărului de medalii obţinute. (N. Gavrea)