Jiul Petroşani s-a calificat la turneul zonal al juniorilor A1

2. Juniori 12 iunie - pagina 11Ovidiu Mănăstire

Campioana judeţeană la juniori A1, Jiul Petroşani, a reuşit să se califice la turneul zonal destinat acestei categorii de vârstă, după ce a eliminat în etapa interjudeţeană pe campioana Gorjului, Ştiinţa Turceni. Dacă în tur, elevii lui Cosmin Kandut s-au impus clar, scor 6-2, în retur, alb-negrii au trăit periculos, fiind învinşi cu 5-2, însă au obţinut calificarea.

Meci de infarct în retur
În duelul de la Petroşani, Jiul a condus cu 2-0, însă la pauză s-a intrat la egalitate, scor 2-2. În partea secundă, trupa lui Cosmin Kandut s-a dezlănţuit, învingând în final cu 6-2. Golurile gazdelor din acest meci au fost marcate de Bălăuţă (3), Avram (2) şi Stoin. În retur, partida a semănat cu un „thriller”. Jiul a condus cu 1-0, prin reuşita lui Avram, dar gazdele au revenit şi au marcat de cinci ori consecutiv, ultimul gol în minutul 90, după o gravă greşeală a portarului. Însă, în faza imediat următoare, Bălăuţă a marcat golul doi al trupei din Valea Jiului şi totodată cel al calificării, partida încheindu-se 5-2 pentru Ştiinţa Turceni.

„La etapa de zonă, orice e posibil!”
Antrenorul Cosmin Kandut era mulţumit de calificarea la etapa zonală, fiind convins că de aici e posibil orice. „Având în vedere că jucătorii meci sunt cu doi ani mai mici ca vârstă, această calificare este după părerea mea maximum ce putem obţine în acest an. M-aş bucura să repetăm performanţa de anul trecut dar este foarte greu. De exemplu, portarul nostru este născut în anul 2001 iar la acest nivel, portarul contează foarte mult într-o echipă. Dar, totul este posibil, se poate întâmpla orice”, a spus antrenorul echipei din Petroşani. Jiul îşi va afla azi adversarii din etapa de zonă, în această fază urmând să fie prezente 16 echipe, împărţite în patru grupe. Primele clasate din aceste grupe vor obţine calificarea la faza finală.