Cupa României va rămâne încă un an la Băiţa

1. Cupa Romaniei 12 iunie - pagina 11Ovidiu Mănăstire

Şoimul Băiţa îşi va păstra trofeul Cupa României, faza judeţeană, pentru încă un an, după ce a trecut, în urma executării penaltiurilor, de Inter Petrila, în finala jucată la Ilia. Şoimul a condus de două ori pe tabela de marcaj dar Inter a egalat de fiecare dată. În prelungiri, deşi a avut superioritate numerică timp de 17 minute, echipa din Valea Jiului nu a profitat iar la punctul cu var, alb-verzii au fost mai inspiraţi, impunându-se cu 3-1.

Cîrdei, cel mai bun în primul mitan
Începutul de meci a fost debordant, cu două goluri marcate în primele 11 minute. Deţinătoarea trofeului a deschis scorul după doar două minute, Alex Cîrdei reuşind să-l învingă pe Gâmbuţa cu un şut de la marginea careului, la colţul lung. Replica petrilenilor a venit repede iar golgheterul Dolha a readus egalitatea cu o execuţie de la 18 metri peste Ursu, spre bucuria numeroşilor fani veniţi din Vale. La pauză s-a intrat însă cu avantajul Şoimului, acelaşi Cîrdei reuşind „dubla”, după ce a finalizat din careu o pasă a lui Stamatin.

Au rezistat în inferioritate
În partea secundă, cum era normal, Inter a forţat mai mult, dar ocaziile mari nu au apărut la poarta lui Ursu. Totuşi, în minutul 74, Petrila a egalat pentru a doua oară, după ce căpitanul Adrian Câmpean a reluat perfect cu capul o centrare din corner a lui D. Alexandru. În prelungiri, tensiunea a crescut iar centralul Alexandru Bălan nu a fost zgârcit în împărţirea cartonaşelor. Eroul Şoimului, Alex Cîrdei, l-a văzut pe al doilea, lăsându-şi echipa în inferioritate numerică cu 17 minute înaintea finalului, Şoimul a gestionat bine această situaţie şi astfel s-a ajuns la executarea loviturilor de pedeapsă.

Băiţa a câştigat la loterie
Trupa lui Ciprian Pepenar a avut nervii mai tari şi a transformat toate loviturile, prin Benea, Şoit şi Vîrtan. În schimb, Petrila nu a marcat decât o dată, prin D. Alexandru iar Dolha, Horvath şi Câmpean au ratat, trofeul rămânând încă un an în vitrina Băiţei. Care, în luna iulie va lua din nou startul la ediţia naţională a competiţiei, sperând la un parcurs cel puţin egal cu cel de anul trecut.