FOTBAL, Liga a III-a: CNS Cetate Deva pierde din nou acasă

Întâlnirea s-a disputat vineri la Deva în faţa unui număr foarte mic de suporteri veniţi la stadion pentru a urmări două echipe care se zbat pentru a se depărta de zona retrogradabilă a clasamentului serie a IV-a. Două formaţii pentru care fiecare punct cucerit contează extrem de mult pentru rezolvarea situaţiei dificile din clasament. În cele din urmă, oaspeţii s-au impus la limită, după un meci de luptă, pe un teren greu, cu destule evenimente şi faze controversate.

A lăsat jocul să curgă
În minutul 4 Voinea a căzut în careul advers fără să primească penaltiul dorit. În replică, Baranyi a trimis balonul în transversala porţii lui Anton, dintr-o lovitură liberă executată de la peste 35 de metri în minutul 5. Apoi, tot Voinea a ratat o ocazie bună de a înscrie. Acesta, complet liber, în şase metri a trimis peste poartă mingea venită din centrarea lui Boldea. La fel de mare a fost şi ocazia lui Baranyi, scăpat singur şi blocat excelent în careul mic de Anton.
Oaspeţii au cerut şi ei penalti la o intervenţie a lui Kelemen asupra lui Jichici, însă şi de data aceasta arbitrul a lăsat jocul să curgă. Cetate a mai avut o şansă foarte bună de a marca, dar Voinea a reluat cu capul din centrarea lui Voineag, balonul l-a depăşit pe Gakos, însă portarul celor din Ghiroda s-a redresat la timp şi a reuşit să reţină pe linia porţii.
Repriza a doua a fost la fel de slabă din punct de vedere tehnic. Mancaş, în poziţie bună în careu, a întârziat şutul şi a fost blocat, apoi şutul-centrare al lui Boldea nu l-a păcălit pe Gakos, care atent, a reuşit să reţină iar Voinea a şutat de la 25 de metri puţin pe lângă poartă, pentru ca Fetiţa să finalizeze defectuos o combinaţie cu Cristian.
Singurul gol din această partidă a fost înscris de către oaspeţi în minutul 57. A fost o acţiune de atac pe partea stângă a oaspeţilor, Ciobanu a trimis în marginea careului mic, de unde Jichici, scăpat din marcaj, a reluat din cădere în poartă.

S-a răzgândit
În minutul 66 am notat cea mai ciudată şi mai controversată fază a meciului: Voineag a centrat de pe dreapta şi Fetiţa a reluat cu capul în poartă din mijlocul careului. Tuşiera a lăsat steagul jos, centralul a validat golul, oaspeţii se pregăteau să repună de la centru când Maria Mădălina s-a răzgândit şi l-a chemat pe Mădălin Dumitru pentru consultări. Acesta a revenit asupra deciziei, anulând golul şi dictând ofsaid, stârnind mai întâi nedumerirea şi apoi furia gazdelor.
Prelungirile au mai adus încă o fază dubioasă, cei de la Cetate cerând henţ la Semeniuc, care i-a suflat balonul lui David la o acţiune periculoasă în careu. Nici de această dată centralul piteştean nu a acordat nimic şi echipa oaspete a câştigat toate cele trei puncte puse în joc, după o evoluţie slabă a ambelor formaţii.
La finalul partidei, Ioan Petcu, antrenorul celor de la CNS Cetate Deva, a declarat: „Ce pot să mai zic după ce s-a întâmplat? Nu am mai văzut aşa ceva de când sunt în fotbal! După ce se acordă golul şi se pune mingea la centru, se anulează, ca la proba video! În rest, meci de uzură, cu ocazii ratate, şi noi şi ei. Un rezultat de egalitate era mai echitabil, în opinia mea. Din păcate, asta e, acolo s-a pierdut meciul, la acea fază când Capotă nu a intervenit în careu la Juchici.”
Remus Steop, antrenorul principal al oaspeţilor: „Astăzi a fost un joc frumos, tensionat, care în mod evident nu reflectă poziţiile celor două echipe atât de jos în clasament. Ne-am dorit mai mult victoria, am avut şi şansă, dar am jucat mai bine şi meritam să câştigăm. Am mai avut şi un penalti neacordat la Juchici, dar acum nu mai contează. Îi felicit pe băieţi şi mă bucur că în sfârşit s-a rupt ghinionul, pentru că şi în partidele anterioare meritam să luăm puncte.”
CNS Cetate Deva: Anton – Kelemen, Şoit (86 R. David), Capotă (63 Teodorescu), Voineag, Boldea, Radak (79 Circov), Mirică, R. Cristian, Fetiţa, Voinea. Antrenor: Ioan Petcu
CSC Ghiroda şi Giarmata Vii: Gakos – Semeniuc, Hotca, Mureşan, Horcea, Mancaş, Saizu, Ţugui (90 Lazăr), Ciobanu, (73 Şofran), Jichici (86 Totic), Baranyi. Antrenor – Remus Şteop
Arbitri: – Mădălin Dumitru (Piteşti) – Şerban State (Curtea de Argeş), Maria Mădălina Mihai (Ştefăneşti)
Cealaltă echipă din judeţul Hunedoara, care evolueează în această serie, CS Hunedoara a pierdut în deplasare la Gloria Lunca Teuz Cermei – CS Hunedoara, cu scorul final de 3-1. Golurile au fost marcate de: Alexandru Capătă (min. 17 şi 57), Alexandru Nistor (min. 67 din penalti pe) respectiv Daniel Creciunesc (min. 89).