FOTBAL, Liga a II-a: ENERGETICIANUL – CS BALOTEŞTI 3-0

Partida disputată sâmbătă la Petroşani nu s-a bucurat de o participare numeroasă din partea publicului din Valea Jiului, aşa cum îşi doreau cei din conducerea clubului ACS Energeticianul. Formaţia pregătită de Bogdan Andone a început greu jocul şi prima ocazie am notat-o abia în minutul 23, când Rusu a rămas singur cu Iordan, însă portarul de la Baloteşti i-a furat mingea atacantului din Valea Jiului.

Schimbări tactice
Pe finalul primei reprize am consemnat o mare ocazie rarisimă, favorabilă gazdelor: în minutul 43 Ioniţă a reluat cu capul din patru metri, însă a trimis, incredibil, peste poartă, dar gazdele au deschis totuşi tabela în minutul 45, Marius Ioniţă a pătruns în careu după o acţiune frumoasă a Energeticianului, a şutat pe lângă portar, în dreapta, şi înscrie la colţul lung, pentru 1-0.
Repriza secundă a fost similară cu prima, gazdele forţând desprinderea pe tabelă, cu o serie de ratări greu de digerat. După câteva schimbări mai mult tactice, gazdele au reuşit înscrierea unui noi gol în minutul 63 2-0: Marius Cioiu, abia intrat pe teren, a avut o acţiune spectaculoasă în flancul stâng, a pătruns în careu şi a înscris cu un şut plasat, în stânga portarului oaspete.
Din aceast moment, ACS Energeticianul a evoluat mai clar şi jucătorii din Valea Jiului controlează jocul, astfel că după o serie de alte ocazii bune la poarta celor din Baloteşti, au reuşit să se desprindă liniştitor de mult, ca să câştige partida. A fost 3-0 pentru gazde în minutul 70, când Remus Enache a şutat puternic pe jos de la 25 de metri, pe sub portarul Iordan.
O victorie meritată şi muncită, obţinută de către energeticieni, în faţa unei formaţii care nu se mulţumeşte cu locul ocupat acum în clasament.
ACS Energeticianul: Miron – Drugă, Lung (cpt.), Ioniţă, Dragu, Cristea, Enache, Stoenac, Neacşa, Gîrbiţă, Rusu. Antrenor: Bogdan Andone
C.S. Baloteşti: Iordan – Dedu, Flămânzeanu, Marciuc (cpt.), Filip, Mihai, Ghiţă, Gojnea, G. Mihai, Niculae, Clătinici. Antrenor: Florin Nofitovici
CS Mioveni – Dacia Unirea Brăila 4-0
Petrolul Ploieşti – Ripensia Timişoara 1-0
Luceafărul Oradea – Metaloglobus Bucureşti 3-0
Energeticianul – CS Baloteşti 3-0
Aerostar Bacău – UTA Arad 1-0
FC Argeş – ACS Poli Timişoara 5-0