Fotbal, Liga a III-a. Cetate Deva, umilită pe teren propriu

Etapa a doua din cadrul Ligii a III-a a avut programată în seria a patra meciuri interesante, iar rezultatele înregistrate ne confirmă faptul că acest sezon o să fie unul complicat şi fierbinte, mai multe formaţii anunţându-se de pe acum drept pretendente la un loc pe podiumul de premiere.
      Au început cu moralul ridicat
Astfel, vineri la Deva, formaţia locală LPC Cetate Deva a primit replica grupării Ghiroda-Giarmata Vii, ambele echipe având după prima etapă câte o victorie. Peste 700 de spectatori au asistat la jocul pe care formaţia locală l-a disputat, cu moralul ridicat după victoria obţinută în deplasare la Dumbrăviţa.
Partida a debutat promiţător pentru gazde, iar în minutul 8, Lupu şi Iana au ratat centrarea lui Chivu în careu, după o acţiune pe stânga a lui Cîrstea. Mancaş – liderul echipei din Ghiroda – a putut fi cu greu oprit de fundaşii deveni Doboş, Dina sau Radak. A mai fost o fază cu Cîrstea în careul advers, la o pasă bună a lui Lupu, însă jucătorul devean a întârziat şutul şi a fost deposedat.
Scorul a fost deschis în minutul 18, când Mancaş a plecat de la limita ofsaidului şi a centrat în marginea careului mic pentru Budur, scăpat complet din marcaj, acesta îndeplinind doar o simplă formalitate. Acelaşi Budur s-a aflat şi la originea golului doi al oaspeţilor, cu un contraatac în urma căruia balonul a ajuns la fostul jucător hunedorean Herci, care l-a învins pe portarul devean Manea, cu un şut la colţul lung din marginea careului mare în min. 31.
Jucătorii echipei gazdă au reacţionat foarte slab, iar până la pauză am notat în contul lor doar şutul bun al lui Cîrstea de la 25 de metri, respins în faţă de portarul celor de la Ghiroda, formaţie care a rămas în inferioritate chiar din prelungirile primei reprize, după eliminarea corectă a lui Goţa, la un fault dur pentru care a văzut al doilea galben.
      Încă două goluri după pauză
În repriza secundă, am notat câteva ocazii de gol în favoarea celor de la LPS Cetate Deva. În minutul 60 Curescu a centrat bine, Lupu a reluat cu capul şi Roncea a trimis din 6 metri în bara laterală. Două minute mai târziu, Cocan a scăpat singur spre poartă, însă Gakos a ieşit bine în marginea careului mare şi a blocat mingea lobată de acesta.
Mancaş şi-a continuat recitalul şi a reuşit să înscrie din nou: în minutul 71 a plecat de la mijlocul terenului, a fost faultat în careu de Curescu şi tot el a transformat penaltiul. Trei minute mai târziu a finalizat fără probleme un alt contraatac şi a stabilit scorul final. Cetate putea marca golul de onoare în minutul 76, când Ţoiu a şutat excelent de la 22 de metri, însă balonul a lovit bara transversală. Au marcat: 0 – 1 Budur (18), 0 – 2 Herci (31), 0 – 3 Mancaş (72 penalti), 0 – 4 Mancaş (75).
„Îmi asum întreaga răspundere pentru această înfrângere. Rezultatul este o surpriză, după evoluţiile bune pe care le-am avut la Dumbrăviţa şi în amicalele de pregătire. A fost şi puţină infatuare la mijloc, unii s-au crezut prea repede fotbalişti. I-am avertizat săptămâna aceasta pe băieţi să se concentreze, pentru că Ghiroda are jucători cu experienţă, care joacă de mult timp împreună, e o echipă omogenă care în opinia mea este una dintre cele mai bune din campionat. Toţi jucătorii au prins o zi slabă, dar repet, îmi asum răspunderea pentru acest duş rece. Am luat patru goluri pe greşeli individuale, ei au profitat de spaţiile libere pe care le-am lăsat. Aţi văzut, la primul gol a fost o pasă în gura porţii la care nu a reacţionat nimeni de la noi, la al doilea o greşeală a lui Cârstea, care a pierdut mingea în jumătatea lor. Îmi pare rău pentru spectatorii care au venit în număr mare la meci şi pe care i-am dezamăgit. Încerc să remediez, săptămâna viitoare aduc un mijlocaş central nou, un copil care să facă faza de atac. Ţoiu şi Bogdanovici sunt buni în defensivă, singurul de la mijloc care încearcă mai mult e Cîrstea, dar nu e susţinut. Mergem etapa viitoare la Dăeşti să luăm cele trei puncte, obiectivul nostru rămâne clasarea pe locurile 1 – 10, deocamdată suntem în grafic”, a declarat Ştefan Nanu, antrenorul de la Cetate.
LPS Cetate: Manea – Kelemen, Radak, Dina, Doboş (46 Roncea) – Ţoiu, Bogdanovici (19 Cocan), Cîrstea – Iana (58 Curescu), Lupu, Chivu (35 Tătulea). Antrenor Ştefan Nanu.(Nicolae Gavrea)