Festival de goluri la Petroşani

Partidele programate în cadrul etapei a IV-a au oferit jocuri spectaculoase şi rezultate interesante, iar una dintre partidele cele mai palpitante ale rundei din divizia secundă s-a desfăşurat pe stadionul „Jiul“ din Petroşani. Aici îşi dispută partidele de pe teren propriu formaţia ACS Energeticianul Târgu Jiu.

Oaspeţii au deschis scorul
Echipa din Vale, antrenată de Cristian Dulca, are un început bun de campionat, cu două victorii acasă, un joc pierdut în deplasare la un scor de neprezentare la Cluj Napoca iar sâmbătă a avut nevoie de o revanşă în faţa propriilor suporteri, pentru a repara imaginea după jocul cu Univ. Cluj Napoca. Deoarece oaspeţii de sâmbătă, echipa Aerostar Bacău, au un start slab şi ezitant de campionat, cu doar un singur punct acumulat în trei etape, pentru Energeticianul a fost o posibilitate maximă de a obţine o victorie necesară. Spectatorii prezenţi pe stadionul din Petroşani nu au avut ce regreta, pentru că au avut posibilitatea să vadă un joc cu răsturnări de scor, multe goluri şi au asistat la o victorie meritată a gazdelor, dar obţinută mult mai greu decât se aşteptau.
Cei care au deschis scorul, în mod surprinzător, au fost oaspeţii, care au punctat în minutul 16, prin Valentin Buhăcianu, după ce acesta a trecut în careul advers de Ninu şi Ioniţă, înscriind din apropierea punctului de la 11 m. Echipa din Valea Jiului şi-a revenit rapid din şoc, a preluat controlul, iar acest lucru a avut efecte destul de repede pe tabela de marcaj. ACS Energeticianul a reuşit să restabilească egalitatea în minutul 27: Ciociu a avut o incursiune pe stânga, a centrat în faţa careului mic, de unde Vlad Rusu a deviat în colţul lung şi a înscris pe lângă portarul oaspeţilor, Potcoavă. Gazdele s-au menţinut în atac şi din minutul 38 au rămas în superioritate numerică, după ce Ionuţ Mihălăchioaie, fundaşul dreapta al celor de la Aerostar Bacău, a văzut al doilea cartonaş galben. Echipa din Petroşani a forţat în continuare şi a înscris pe final de repriză, la ultimul atac din prima parte a jocului. La o centrare venită prea jos, Vlad Rusu a deviat periculos spre poartă, goalkeeaper-ul moldovean reuşind să respingă în faţă, balonul a revenit la vârful celor de la Petroşani, care, de această dată, nu a mai ratat poarta şi a stabilit scorul la pauză, 2-1 pentru ACS Energeticianul.
În partea secundă a partidei, elevii pregătiţi de Cristian Dulca şi-au mărit avantajul la 3-1 în minutul 48, când, după o minge ridicată de Rusu, Andrei Dragu reuşeşte cel mai frumos punct al meciului, cu o bară-gol, din poziţie uşor laterală din careul mare, care l-a lăsat fără replică pe portarul echipei din Bacău. Oaspeţii, chiar în inferioritate numerică, nu au renunţat la luptă şi în minutul 70, Buhăcianu a înscris din careul mare, după o fază prelungită de atac, ducând scorul la 3-2 pentru echipa din Vale. La faza următoare, când cei de la Aerostar se mai bucurau de reducerea diferenţei de pe tabelă, Vlad Rusu a punctat din nou, profitând de o neînţelegere a apărării echipei din Bacău şi a făcut 4-2. Nepermis, gazdele s-au relaxat după gol iar oaspeţii nu au renunţat la luptă şi au înscris, din careu, pentru 4-3, prin Adrian Hurdubei, în minutul 79. ”Energeticianul” s-a impus totuşi cu scorul de 4-3 şi se menţine în plutonul fruntaş, iar Aerostar rămâne în subsolul clasamentului. În etapa viitoare, echipa din Petroşani va avea o deplasare ce se anunţă a fi dificilă, la Piteşti, urmând a întâlni pe FC Argeş.
ACS Energeticianul: Miron (cpt.) – Tomozei, Ninu, Ioniţă, Dragu -Enache, Cristea, Neacşu, Cioiu – Nicoară, Rusu. Rezerve: Moldovan – Manole, Ionică, Petre, Lung, Tudorache, Neagu. Antrenor: Cristian Dulca
Aerostar Bacău: Potcoavă – Mihălăchioae (eliminat în min. 38), A. Ichim, Mihăeş (cpt.), Chirilescu – Roşca, Adăscăliţei, Căinari, Hurdubei – Vraciu, Buhăcianu, Rezerve: Hărăguţă – Florescu, Munteanu, Chirilă, Istrate, S. Ichim, Sahru. Antrenor: Cristian Popovici
Arbitru: Marius Omuţ (Satu Mare); Asistenţi: Bogdan Ioan Dragoş şi Constantin Mihai Cantemir (ambii din Făgăraş).
ASU Politehnica Timişoara – Universitatea Cluj xxx
Etapa viitoare a V-a (1 septembrie 2018)