CS Hunedoara a debutat cu o victorie în Liga a treia

În primul joc oficial din Liga a III-a, campioana judeţului nostru, CS Hunedoara, a arătat o cu totul altă faţă după ce, în meciurile amicale de pregătire hunedorenii au avut rezultate oscilante, pierzând în faţa celor de la Cugir, Alba Iulia şi Reşiţa.

Debut alert, căldură mare
Sâmbătă însă, într-un meci contând pentru prima etapă a seriei a patra, elevii lui Mircea Alic şi Raul Spătaru au învins pe stadionul „Michael Klein” pe Millenium Giarmata cu 2 – 0, prin golurile înscrise de golgheterii ediţiei trecute, Alexandru Marcu şi Iulian Tecsi. Echipa gazdă a controlat jocul, cu un plus pentru apărarea hunedoreană care a acţionat ermetic, închizând spaţiile de atac ale jucătorilor din Giarmata. Pe o căldură sufocantă, debutul jocului a fost alert, Beloescu de la oaspeţi, Tecsi şi Cristi Creciunesc de la gazde fiind cei care au încercat şansele, dar fie au tras prea slab, fie au fost departe de poarta adversă. În minutul 10, Tecsi a reluat cu capul pe lângă poartă o centrare venită din lovitură liberă executată de Herci, fiind astfel prima mare ocazie a acestui joc. CS Hunedoara a presat şi, în minutul 15, am asistat la deschiderea scorului după ce hunedorenii au recuperat un balon la circa 30 de metri de poarta adversă, acţiune urmată de un atac în viteză trei contra doi, Tecsi a pătruns în suprafaţa de pedeapsă pe dreapta, cu un fundaş advers după el, a centrat perfect în careul mic pentru Marcu, iar acesta, din trei metri a înscris în poarta celor de la Millenium Giarmata.

Şut slab
„Millenium“ a încercat să reacţioneze după gol, iar cea mai mare ocazie a celor din Giarmata a venit în minutul 29, când Beloescu, scăpat din marcaj în apropierea careului mic, a reluat din plonjon cu capul centrarea lui Marius Călin de pe dreapta, însă Cobliş a deviat mingea în bară. Alte câteva ocazii au fost aplaudate de spectatorii prezenţi la această partidă: Daniel Creciunesc a prins un şut sănătos de la distanţă, pe mijlocul porţii şi portarul oaspeţilor, Trifon, a reţinut, apoi Rosemblum a încercat să trimită din unghi un balon cu efect care a trecut peste poarta lui Cobliş, pentru ca apoi portarul hunedorean să intervină la şutul slab al lui Gânju. În minutul 39, consemnăm o ocazie uriaşă a lui Marcu, găsit excelent de Tecsi cu o pasă în careu, dar şutul din alergare al acestuia a trecut razant peste transversală. Apoi, în minutul 42, schimbul de pase între Tecsi şi Marcu s-a soldat cu o centrare la care primul nu a mai ajuns şi în minutul 45 un contraatac patru contra doi a fost finalizat neinspirat de Iacob cu un şut slab de la distanţă.

A rezolvat cu calm atacul
În repriza secundă, cei de la „Millenium“ au ieşit mult mai mult la joc, dar fără rezultat concret pe tabela de scor, în timp ce gazdele au fost din nou aproape de gol în câteva rânduri. Cobliş a apărat şutul lui Rosemblum, Iacob a centrat foarte bine pentru Tecsi, fără efect pe tabelă, Ochea a trimis cu capul peste poartă din şase metri, Herci a centrat pentru Petresc, urcat în atac, dar lovitura de cap a acestuia a trecut peste transversală, pentru ca Beloescu, scăpat iarăşi din marcaj, să reia slab cu capul din opt metri, oferindu-i lui Cobliş o nouă intervenţie sigură. În minutul 61, Daniel Creciunesc ratează din nou, la o acţiune prelungită de atac a Hunedoarei, când a întârziat finalizarea şi a fost blocat de Trifon în apropierea careului mic iar oaspeţii au trecut pe lângă gol în minutul 71, când acelaşi Beloescu a reluat cu capul din şase metri la o lovitură liberă de pe partea stângă, însă balonul a deviat în corner dintr-un apărător. Cel de al doilea gol hunedorean a fost înscris în minutul 72: Iacob a avut din nou o incursiune pe partea dreaptă şi a centrat perfect la marginea careului mic, de unde Tecsi a reluat din cădere în plasă, 2 – 0 liniştitor. Pe final de partidă, Doboş a rezolvat cu calm un ultim atac periculos al formaţiei din Giarmata, pentru ca în cel de-al doilea minut de prelungiri, Marcu, scăpat singur-singurel spre poartă, s-a jucat pur şi simplu la o fază în care putea înscrie fără probleme şi a fost blocat în careu de Trifon. „Am obţinut o victorie pentru care am muncit mult, îmi felicit jucătorii pentru ce au realizat azi. Orice început de campionat e greu, mai ales că am jucat acasă, a fost presiune pe băieţi, în plus a mai fost şi căldura care a influenţat jocul. Per ansamblu, sunt mulţumit că am început cu dreptul, asta e cel mai important. Tecsi şi-a demonstrat din nou calităţile, cu pasă de gol şi cu gol. Am avut trei debuturi în Liga a treia, Casoni, Iacob şi Lehel, mă bucur pentru ei, ca de altfel pentru toată echipa. Etapa viitoare jucăm la Alba Iulia, va fi un meci greu, dar mergem la victorie, ca în toate meciurile. Le-am spus băieţilor, avem 30 de finale în acest campionat, aşa vom aborda toate jocurile”, a declarat imediat după meci Mircea Alic, antrenorul principal al CS Hunedoara.
CS Hunedoara: Cobliş – Cr. Creciunesc, Petresc (min. 69 Ciucurescu), Ionică, Doboş – Iacob, D. Creciunesc, Herci (min. 78 Simionov), Casoni (min. 55 Lehel) – Marcu, Tecsi (min. 82 Bloj). Antrenor Raul Spătaru.
Millenium Giarmata: Trifon – Rosemblum, Cochinţu, Stupu, Sporin – Olteanu (min. 46 Gavrilă), M. Călin – Gânju (min. 46 Popan), Ferţu (min. 84 Fl. Călin), Ochea (min. 84 Damian) – Beloescu. Antrenor – Sorin Badea Au marcat: Marcu (min. 15), Tecsi (min. 72).