Cosmin Gîrleanu, eliminat în sferturile Campionatului European de Tineret

Boxerul hunedorean Cosmin Gîrleanu, legitimat la Clubul Sportiv Hunedoara, a pierdut în chiar primul meci disputat la Campionatul European din Antalya. Pugilistul de 18 ani a părăsit astfel competiţia din faza sferturilor de finală, fiind învins la puncte de georgianul Sakhil Alakhverdovi.

Nu şi-a luat revanşa după eşecul de acum doi ani
După ce în faza optimilor de finală Cosmin Gîrleanu a câştigat fără să lupte, în sferturi, sorţii i-au scos în cale pe georgianul Sakhil Alakhverdovi. Coincidenţă sau nu, chiar cel care îl învinsese în anul 2015 în finala Campionatului European de Juniori de la Lvov (Ucraina). Disputa din Antalya a fost echilibrată, însă toţi cei cinci arbitri l-au văzut câştigător pe georgian. E drept, deciziile au fost în marea majoritate la limită, patru de 29-28 şi una de 30-27. Astfel, pentru boxerul hunedorean este a doua competiţie majoră consecutivă când nu se întoarce cu medalie după ce, în urmă cu un an, fusese eliminat în optimile Campionatului Mondial de Tineret. În 2015, Gîrleanu cucerise argintul la europeanul de juniori şi aurul la mondialul de juniori. (Ovidiu Mănăstire)