Şirineasa a învins Reşiţa şi pare a nu avea rival în lupta promovării

ACS Şirineasa a câştigat derbiul cu CSM Şcolar Reşiţa, scor 2-1, scoţând trupa bănăţeană din lupta promovării. Echipa din Petroşani s-a impus cu un gol marcat în ultimul minut de joc şi are un avans considerabil în fruntea clasamentului, fiind la 8 puncte în faţa formaţiei de pe locul secund, CSU Craiova II.

Succes obţinut în ultimul minut
Cu un parcurs aproape perfect în acest sezon, ACS Şirineasa a întâlnit la Petroşani pe CSM Şcolar Reşiţa, formaţie care ieşea din calculele luptei de promovare dacă nu se impunea. După o primă repriză fără goluri, gazdele au deschis scorul în minutul 56 prin căpitanul Lucian Iordache, acesta transformând un penalti. Peste 10 minute, oaspeţii au revenit în joc şi au egalat pe tabelă prin reuşita lui Cosmin Negoescu. Când toată lumea se resemnase cu remiza, ACS Şirineasa a dat lovitura, Daniel Mărgărit marcând golul victoriei, în minutul 90. Succesul a făcut ca gruparea antrenată de Dan Vasilică şi Gabriel Mangalagiu să se distanţeze la 14 puncte de CSM Şcolar Reşiţa, scoţând-o practic pe aceasta din lupta pentru promovare.

CNS Cetate Deva a stat şi a căzut patru locuri în clasament
Pe locul secund a rămas CSU Craiova II, grupare care a învins la Lipova şi are cu 8 puncte mai puţin decât liderul. În schimb, pe podium a urcat Naţional Sebiş, formaţie care învins clar Centrul Naţional de Pregătire Timişoara. CSM Lugoj, ACS Ghiroda şi ACSO Filiaşi au obţinut la rândul lor victorii şi au depăşit în clasament pe CNS Cetate Deva. Alb-albaştrii au stat în această rundă şi au căzut pe locul 7 al clasamentului seriei a IV-a. Echipa antrenată de Sorin Cornea va reveni pe teren vineri, de la ora 14.00, urmând să joace în deplasare, în faţa ultimei clasate, Mamma Mia Becicherecu Mic.