CNS Cetate Deva, calificată după prelungiri în turul III al Cupei României

Gruparea din reşedinţa judeţului a debutat cu dreptul în sezonul 2017-2018, obţinând calificarea în turul III al Cupei României. Alb-albaştrii au avut însă nevoie de prelungiri pentru a o elimina pe Voinţa Lupac, impunându-se cu 5-2, cu trei goluri marcate în reprizele suplimentare.

Ambele echipe s-au perindat la conducere
Cum de altfel a şi declarat, Sorin Cornea a abordat meciul cu gruparea din Caraş-Severin cu cea mai bună echipă avută la dispoziţie, dar elanul gazdelor le-a adus acestora primul gol, marcat în minutul 9 de Alexandru Coviţ. CNS Cetate a egalat 10 minute mai târziu, prin Mintaş, care a stabilit şi scorul primei reprize. În partea secundă, alb-albaştrii au preluat conducerea în minutul 73, prin căpitanul Robert Cristian, dar gazdele au trimis meciul în prelungiri, graţie reuşitei lui Dorel Zamfir (76).

Au făcut diferenţa în prelungiri
Experienţa şi forma fizică mai bună a înclinat balanţa în favoarea oaspeţilor în reprizele suplimentare. Dacă în prima nu s-a înscris, în cea de-a doua, devenii au punctat de trei ori. Romică David a reuşit „dubla”, în minutele 108 şi 116 iar Andrei Şoit a înscris şi el în minutul 114. Devenii s-au calificat astfel în turul III al Cupei României, care va avea loc în 13 septembrie. La Lupac, Sorin Cornea i-a trimis în teren pe Bauman (61 Raţ) – Ionică, Şoit, Mintaş, Doboş – Boldea, R. Cristian (cpt.) – Leucean (46 Moţ), Lupu (77 Kelemen), Firan (103 Scarlat) – R. David.

Şirineasa, calificare fără emoţii
ACS Şirineasa, cealaltă echipă de Liga a III-a care îşi va disputa meciurile de pe teren propriu în judeţul Hunedoara , a obţinut o calificare în turul III fără probleme, impunându-se cu 3-0 pe terenul grupării Ştiinţa Turceni. Pentru trupa antrenată de Marin Tudorache, Gabriel Mangalagiu şi Damian Militaru au marcat Florian Pârvu (20, 41) şi Laurenţiu Manole (37). (Ovidiu Mănăstire)