Doi tenismeni hunedoreni, pe podium la „Cupa Timişoara”

Sportivii Adrian Poleac, de la ACS Cristal Hunedoara şi Renata Ristei (foto), de la Siderurgica Hunedoara, au urcat pe podium la „Cupa Timişoara”, o competiţie aflată în calendarul Federaţiei Române de Tenis. Adrian Poleac a obţinut locul 2 la categoria 10 ani masculin iar Renata Ristei s-a clasat pe locul 3 la categoria 10 ani feminin.

Învins doar de câştigătorul categoriei
Adrian Poleac s-a calificat în turneul final al categoriei sale după o victorie clară, 6-1; 6-0 cu Patrick Borza (CSM Timişoara). În turneul final, Poleac a obţinut două succese, 6-2; 6-0 cu Fabian Singer (CSM Timişoara) şi 6-2; 6-1 cu Vlad Vlădescu (UTA Arad), fiind învins doar de câştigătorul turneului, Dragoş Mone (CSM Reşiţa), scor 3-6; 4-6.

Trei succese şi un eşec i-au adus primul loc
Renata Ristei a făcut parte din grupa A a categoriei 10 ani feminin şi a obţinut locul 2, cu două victorii 6-0; 6-0 cu Melissa Borza (CSM Timişoara) şi 6-1; 6-0 cu sportiva Carla Nedeloni (Sport 4 Fun Timişoara), şi un eşec, scor 6-1; 3-6; 2-6 cu Ilinca Sagmar (Marc Tenis Cluj Napoca). În duelul pentru locul 3 al categoriei, hunedoreanca a învins-o pe Mara Elena Henegaru (Sănătatea Oradea), scor 6-1; 4-6; 6-3. (Ovidiu Mănăstire)