Cetate şi-a egalat contraperformanţa sezonului

1-cetate-14-noiembrie-pagina-11Gruparea pregătită de Ivan Cop a suferit cea mai severă înfrângere pe teren propriu din acest sezon, cedând cu 18-35 (9-19) în faţa echipei CSM Roman. Diferenţa de goluri a fost egală cu cea cu care trupa deveană a pierdut şi în faţa campioanei Europei, CSM Bucureşti, dar pe terenul acesteia.

Blocaj în ofensivă
La ultimul meci pe teren propriu din acest an, Cetate s-a prezentat în faţa susţinătorilor cu zero puncte în clasament, după ce le-a pierdut pe cele trei din duelul cu CSM Ploieşti, echipa prahoveană fiind exclusă din campionat. Începutul bun de meci, cu avantaj după cinci minute de joc, nu a fost continuat de gruparea deveană, care a păcătuit în faza ofensivă cât pentru un sezon. Fie execuţiile în bară, fie paradele portarului advers sau fie lipsa de soluţii au făcut ca echipa Cetate să găsească extrem de greu drumul spre gol. Astfel, cu doar trei reuşite între minutele 9 şi 22, alb-albastrele s-au văzut conduse cu nouă goluri diferenţă. La pauză s-a intrat cu un avantaj de 10 „lungimi” în favoarea oaspetelor, din tabăra cărora au strălucit portarul Viktoriya Tymoshenkova, pivotul Raluca Agrigoroaiei, dar şi internaţionala Luciana Marin-Popescu.

Pauza, sfetnic bun doar pentru oaspete
Din păcate, pauza nu a fost un sfetnic bun pentru gazde, care au continuat în acelaşi ritm şi în partea secundă iar CSM Roman nu a iertat nimic, mărindu-şi diferenţa. Aceasta a devenit uriaşă în minutul 58, oaspetele conducând atunci cu 35-16, o diferenţă vizibilă atât pe teren cât şi pe cele două bănci. Dacă tehnicianul oaspetelor, Gheorghe Covaciu, a dat indicaţii preţioase, Ivan Cop nu a găsit nici o soluţie, continuând cu aceeaşi tactică pe tot parcursul meciului. Nici nu a mai contat faptul că Cetate a ratat şi patru lovituri de la şapte metri, pentru că s-a încheiat 35-18, iar în acest ritm şi cu acest lot de jucătoare, alb-albastrele se îndreaptă cu paşi repezi de liga secundă.

CETATE DEVA 18 (9)
Popovici, Savko – Mărginean – 6 goluri, Abed-Kader – 5 (2×7 metri), Seraficeanu – 2, Dobromir – 2, Strahan – 1, Chelaru – 1, Lazea – 1, Ciuplea, Şelever. Antrenor: Ivan Cop
CSM ROMAN 35 (19)
Tymoshenkova, Martin – Popescu – 8 goluri (1×7 metri), Agrigoroaiei – 6, Stoleru – 5, Glibko – 4, Iuganu – 4 (1×7 metri), Tomescu – 3, Chitacu – 2, Vîrtic – 1, Cilici – 1, Dinu – 1, Rusu. Antrenor: Gheorghe Covaciu
Arbitrii: Diana Florescu (Piteşti) – Ana Maria Stoia (Bucureşti)
Sala Sporturilor din Deva, spectatori 350. (O. Mănăstire)