Înotătorii hunedoreni, prestaţii excelente la campionatul naţional

2-inot-14-noiembrie-pagina-11Înotătorii de la CSŞ Hunedoara  au reuşit să urce de 24 de ori pe podiumul campionatului naţional în bazin scurt, organizat la finalul săptămânii trecute chiar în municipiul de pe Cerna. Sportivii pregătiţi de Anca Băjan şi Dan Ardelean au obţinut medalii atât la seniori, cât şi la tineret şi juniori, Alina Perju, Raluca Mera şi Victor Iacob fiind cei mai valoroşi înotători ai clubului hunedorean.

De 10 ori pe prima treaptă a podiumului
Generaţia lui Alexandru Ancuţa, Alexandru Bădeaţă şi Adelina Buzdugan are urmaşi pe măsură la CSŞ Hunedoara. Înotători ca Raluca Mera, Alina Perju sau Victor Iacob au toate şansele să le calce pe urme foştilor colegi, care acum apără culorile clubului CSU Piteşti. Cei trei, împreună cu colegii lor, Raul Bădărău, Andrei Păduraru, Nobert Maer, Daria Catrinoiu, Iulia Aconstantinese, Kingcso Nagy şi Ancuţa Păiuş au cucerit 24 de medalii la campionatul naţional în bazin scurt, organizat chiar la Hunedoara, în Complexul Sportiv „Michael Klein”. Dintre acestea, 10 medalii au fost de aur, şapte de argint şi şapte de bronz. Împărţite în funcţie de categoriile de vârstă, trei dintre medalii au fost adjudecate la seniori (toate de bronz), şapte la tineret (trei de aur şi patru de argint) şi 14 la juniori (şapte de aur, trei de argint şi patru de bronz).

Raluca Mera, cea mai medaliată hunedoreancă
Raluca Mera a fost cea mai valoroasă înotătoare de la CSŞ Hunedoara în probele individuale, aceasta cucerind trei medalii de aur (100 de metri spate – tineret şi juniori, 50 de metri spate – juniori), două de argint (50 de metri spate – tineret şi 200 de metri spate – juniori) şi una de bronz (100 de metri spate – seniori). Alina Perju şi-a adjudecat cinci medalii individuale, două de aur (50 de metri bras – tineret şi juniori) şi trei de bronz (50 de metri bras – seniori, 50 de metri liber – juniori şi 100 de metri liber – juniori). Tot cinci medalii individuale a obţinut şi Victor Iacob, două fiind de aur (100 şi 200 de metri spate – juniori), două de argint (50 de metri spate – juniori şi 200 de metri spate – tineret) şi una de bronz (200 de metri liber – juniori).

Record bătut de o ştafetă gazdă
Medalii au cucerit şi ştafetele hunedorene, care au fost masculine, feminine şi combinate. Ştafeta masculină de băieţi, compusă din Raul Bădărău, Andrei Păduraru, Victor Iacob şi Norbert Maer, a cucerit o medalie de aur la juniori şi una de argint la tineret în proba de 4×50 de metri liber, bătând totodată recordul naţional în această probă la categoria 16 ani, cu timpul de 1 minut, 40 de secunde şi 81 de sutimi. Trei medalii au obţinut şi ştafetele feminine hunedorene, una fiind de argint şi două de bronz. Astfel, cea formată din Raluca Mera, Alina Perju, Ancuţa Păiuş şi Kingcso Nagy s-a clasat pe locul 3 la seniori şi locul 2 la tineret în proba de 4×50 de metri mixt. O altă ştafetă feminină, alcătuită din Alina Perju, Raluca Mera, Daria Catrinoiu şi Iulia Aconstantinese, a cucerit bronzul în proba de 4×50 de metri liber – juniori. În fine, ştafeta combinată, compusă din Raul Bădărău, Victor Iacob, Alina Perju şi Raluca Mera a obţinut două medalii de aur (la 4×50 de metri liber – tineret şi juniori) şi una de argint (la 4×50 de metri mixt – juniori). (O. Mănăstire)