Campionatul European Indoor la tir cu arcul
O delegație de 13 sportivi din țara noastră participă în această perioadă la Campionatul European Indoor la tir cu arcul, competiție organizată în localitatea Lasko din Slovenia. Sportivii români vor evolua la trei discipline: arc olimpic – individual și echipe, compound – individual și echipe și barebow – individual.
Ce performanță vor să obțină
În probele masculine concurează Mario Țîmpu (arc olimpic – juniori), Tamas Moreh și Denis Habian (arc olimpic – cadeți), de la SCM Deva, Vlad Teodor CSM Bacău- compound – juniori), Florin Mirel Judea (SCM Deva) și Rareș Alexandrescu (CSS U) (compound – cadeți), Adrian Vlase (CSM Iași -barebow – juniori) și Gheorghe Hangan (Deka barebow – seniori).
La feminin, România va fi reprezentată de Mădălina Amăistroaie (CSS Rădăuți), cea care a participat și la Jocurile Olimpice de la Tokyo, dar și de Beatrice Miklos (foto), legitimată la SCM Deva.În competiția feminină vor mai evolua și Anda Halus (CSS Rădăuți) înscrisă la arc olimpic – juniori, Andreea Albu (compound – cadeți) și Elena Topliceanu (barebow – juniori), ambele legitimate la CSSU.
Speranțele delegației României sunt pentru o clasare pe locurile 1-4.
Ioana Covaliu (antrenor la lotul României) a declarat înainte de plecarea delegației: „Mergem după mult timp la o competiție Indoor. Ținând cont de faptul că pandemia ne-a privat de posibilitatea de a concura, suntem pregătiți și mergem clar cu intenția de a realiza cifrele pe care le tragem în antrenament.”
„Echipa este mixtă, cu sportivii care au experiență vastă la acest nivel, dar staff-ul tehnic a decis să completeze efectivul lotului cu cadeți, pe care să îi promoveze la o categorie superioară. Totodată, acest concurs este important pentru sportivii din ultimul an de juniorat, considerat apogeul de nivel de performanță la această categorie”, a adăugat Ioana Covaliu.