Bilanțul României la Jocurile Olimpice de la Tokyo

România a încheiat ediția Jocurilor Olimpice de la Tokyo cu 4 medalii, dintre care una singură de aur, obținută de Nicoleta Ancuţa Bodnar și Simona Geanina Radiş, în proba de dublu rame feminin.

 

Mai mulți, dar nu și mai buni

Delegația României de la Tokyo a numărat mai mulți sportivi decât la Rio, 101, față de 97, dar performanțele nu au fost mult mai bune. Numărul total al medaliilor s-a păstrat, 4, schimbându-se doar culoarea lor.

România la Rio 2016

  • o medalie de aur, una de argint și două de bronz

România la Tokyo 2021

  • o medalie de aur și trei de argint

Canotajul și Ana Maria Popescu au salvat onoarea României

Singura medalie de aur din palmaresul României a fost obținută de Nicoleta Ancuţa Bodnar și Simona Geanina Radiş, în proba de dublu rame feminin. Cele două au avut o prestație dominantă, iar vârsta oferă promisiunea unei noi medalii și la Paris, în 2024.

Canotajul a mai oferit două momente de bucurie. Marius Vasile Cozmiuc și Ciprian Tudosă au obținut medalia de argint în proba de dublu rame masculin. Cei doi au fost aproape chiar de aur, datorită unui final extraordinar.

O cursă eroică, soldată cu medalii de argint, au făcut și Mihăiţă Vasile Ţigănescu, Mugurel Vasile Semciuc, Ştefan Constantin Berariu și Cosmin Pascari, în proba de patru rame fără cârmaci masculin.

 

Prima medalie, în orgine cronologică, a fost adusă de Ana Maria Popescu, în proba de spadă. Sportiva legitimată la CSA Steaua a fost la o singură tușă de aurul olimpic.

Un număr de 53 de medalii cucerea România la Jocurile Olimpice de la Los Angeles, din 1984. Dintre ele, 20 erau de aur.

Cum s-au descurcat românii la Jocurile Olimpice

Canotaj

  • Opt rame cu cârmaci masculin (Alexandru Petrişor Chioseaua, Florin Sorin Lehaci, Constantin Radu, Sergiu Vasile Bejan, Vlad Dragoş Aicoboae, Constantin Adam, Florin Nicolae Arteni Fîntînariu, Ciprian Huc, Adrian Petre Munteanu) – locul 7
  • Opt rame cu cârmaci feminin (Maria Magdalena Rusu, Viviana Iuliana Bejinariu, Georgiana Dedu, Maria Tivodariu, Ioana Vrînceanu, Amalia Bereş, Mădălina Bereş, Denisa Tîlvescu, Daniela Druncea) – locul 6
  • Patru rame fără cârmaci masculin (Mihăiţă Vasile Ţigănescu, Mugurel Vasile Semciuc, Ştefan Constantin Berariu, Cosmin Pascari) – locul 2
  • Patru rame fără cârmaci feminin (Mădălina Hegheş, Roxana Iuliana Anghel, Elena Logofătu, Cristina Georgiana Popescu) – locul 9
  • Dublu rame feminin (Iuliana Buhuş, Adriana Ailincăi) – locul 9
  • Dublu rame masculin (Marius Vasile Cozmiuc, Ciprian Tudosă) – locul 2
  • Dublu vâsle – categorie uşoară feminin (Ionela Livia Cozmiuc, Gianina Elena Beleagă) – locul 6
  • Dublu vâsle feminin (Nicoleta Ancuţa Bodnar, Simona Geanina Radiş): locul 1
  • Dublu vâsle masculin (Ioan Prundeanu, Marian Florian Enache) – locul 9

Scrimă

  • Ana-Maria Popescu (spadă): locul 2
    Iulian Teodosiu (sabie): locul 16

Înot

  • Robert Glinţă: 100 m spate – locul 8, 200 m spate – locul 26
  • Daniel Martin: 100 m spate – locul 38, 100 m fluture – locul 53
  • David Popovici: 200 m liber – locul 4, 100 m liber – locul 7, 50 m liber – locul 40
  • Bianca Andreea Costea: 50 m liber – locul 31, 100 m liber – locul 35

Box

  • Cosmin-Petre Gîrleanu (cat. 52 kg): locul 17
    Maria Claudia Nechita (cat. 57 kg): locul 5

Atletism

  • Florentina Costina Iuşco (săritura în lungime): locul 20 (calificări)
  • Alina Rotaru (săritura în lungime): locul 17 (calificări)
  • Claudia Mihaela Bobocea (1.500 m): locul 33 (calificări)
  • Daniela Stanciu (săritura în înălţime): locul 18 (calificări)
  • Alin Alexandru Firfirică (aruncarea discului): locul 17 (calificări)
  • Marius Iulian Cocioran (50 km marş): locul 24
  • Rareş Andrei Toader (aruncarea greutăţii): locul 26 (calificări)
  • Bianca Florentina Ghelber (aruncarea ciocanului): locul 6
  • Andrea Miklos (400 m): forfait
  • Mihăiţă Alexandru Novac (aruncarea suliţei): locul 12

Gimnastică

  • Maria Larisa Holbură (individual compus): locul 65 (calificări)
  • Larisa Andreea Iordache (bârnă): abandon în finală
  • Marian Drăgulescu (sărituri): locul 16 (calificări)

Fotbal (locul 11)

  • Portari – Marian Mihai Aioani, Mihai Maximilian Popa, Ştefan Târnovanu;
  • fundaşi – Tudor Cristian Băluţă, Radu Ştefăniţă Boboc, Andrei Chindriş, Virgil Eugen Ghiţă, Andrei Florin Raţiu, Florin Ştefan, Alexandru Ştefan Paşcanu, Ricardo Florin Grigore;
  • mijlocaşi – Mihai Alexandru Dobre, Ion Gheorghe, Marius Mihai Marin, Ronaldo Deaconu, Eduard Marian Florescu, Antonio Sefer, Virgil Andrei Ciobanu, Marco Alexandru Dulca;
  • atacanţi – Andrei Sîntean, George Dănuţ Ganea, Valentin Gheorghe)

Baschet feminin 3×3 (locul 7)

  • Ancuţa Violeta Stoenescu, Gabriela Mărginean, Sonia Ursu, Claudia Monica Cuic;

Canoe

  • Victor Mihalachi: C2 – 1.000 m – locul 5, C1 – 1.000 m – locul 21
  • Cătălin Chirilă: C2 – 1.000 m – locul 5, C1 – 1.000 m – locul 11

Judo

  • Andreea Ştefania Chiţu (cat. 52 kg): locul 9
  • Alexandru Constantin Raicu (cat. 73 kg): locul 17
  • Vladuţ George Simionescu (cat. +100 kg): locul 9

Lupte 

  • Alina Vuc (cat. 50 kg): locul 14
    Andreea Beatrice Ana (cat. 53 kg): locul 16
    Kriszta Tunde Incze (cat. 62 kg): locul 8
    Albert Saritov (cat. 97 kg – libere): locul 14
    Alin Alexuc-Ciurariu (cat. 130 kg – greco-romane): locul 12

Tenis

  • dublu feminin (Ioana Raluca Olaru, Monica Niculescu): locul 9
  • Mihaela Buzărnescu (simplu): locul 17

Tenis de masă

  • România – feminin (Daniela Dodean-Monteiro, Bernadette Szocs, Elizabeta Samara): locul 5
    Elizabeta Samara (simplu): locul 17
    Bernadette Szocs (simplu): locul 17
    Ovidiu Ionescu (simplu): locul 33
    dublu mixt (Bernadette Szocs, Ovidiu Ionescu): locul 5

Tir sportiv 

  • Laura Georgeta Ilie (puşcă aer comprimat, 10 m): locul 9

Tir cu arcul

  • Mădălina Ştefania Amăistroaie: locul 33

Triatlon

  • Felix Pierre Duchampt: locul 36.

 

 

Comenteaza

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

stiri si ziare