Au ratat intrarea în prima grupă valorică

Selecţionata națională de handbal masculin s-a clasat pe locul al treilea în turneul de la Riga, din grupa a doua valorică a Campionatului European Under-19, după ce a învins echipa Letoniei cu scorul de 38-35 (18-16), în finala mică.
Balticii au condus cu 4-2 şi 5-3, dar apoi tricolorii au preluat controlul jocului, au avut două goluri în plus la pauză (18-16), iar în repriza secundă au tranşat soarta partidei, câştigând cu 38-35.
Golurile echipei antrenate de Daniel Anca au fost marcate de Ianus Dumitrescu 7, Daniel Stanciuc 8, Călin Dedu 6, Răzvan Ştefan Chiratcu 4, Ionuţ Adrian Stănescu 3, Tamas Katona 4, Denis Veres 2, Erik Leonard Pop 2, Tiberius Ştefan Toboşaru 2.
România a câştigat grupa cu două victorii, 40-29 cu Letonia şi 30-24 cu Luxemburg, dar a pierdut cu 24-28 în semifinala cu Olanda, ratând accederea în prima grupă valorică a Campionatului European de handbal masculin Under19.