ATLETISM. Medalii de argint pentru atletele din Deva

Sâmbătă și duminică, pe cocheta și moderna arenă „Nicolae Mărășescu” din Craiova, s-au desfășurat întrece­rile celei de a 75-a ediții a Campiona­telor Balcanice de atletism în aer liber, rezervate seniorilor.
La competiție au fost prezenți spor­tivi din 19 țări. Deveanca Florentina Marincu Iușco (foto) a încheiat concur­sul pe locul secund, cu o medalie de argint la săritura în lungime, având o săritură care a măsurat 6.55 m. Ea păs­trează, astfel, sansele pentru califica­rea la Campionatele Europene de la Munchen. Proba a fost câștigată de Ivana Vuleta (Serbia), iar medalia de bronz i-a revenit atletei Filippa Fotopoulou (Cipru).
O medalie de argint a câștigat și Maria Claudia Florea, de la SCM Deva, în finala probei de 1.500 m, cu timpul de 4,17,81. Medalia de aur a fost câști­gată de Silan Ayyildiz (Turkey), iar cea de bronz de către Lenuța Simiuc (România).