GIMNASTICĂ. A revenit spectaculos

Etapa de Cupă Mondială Challenge la gimnastică, care s-a desfășurat la finalul săptămânii trecute, a adus o medalie pentru sportivul Andrei Munteanu (foto), recent revenit în com­petițiile de anvergură, la un an de la Campionatul European de la Basel și după o perioadă de recupe­rare medicală.
Atitudinea, siguranța și plăcerea de a se afla din nou în competiții i-au adus sportivului o medalie la Cupa Mondială Challenge din Slovenia. În finala la paralele de la Koper, Andrei a fost notat cu 14.250, punctaj cu care a câștigat medalia de argint. Medalia de aur i-a revenit gimnastului Petro Pakhniuk (Ucraina), 14.400 puncte, iar cea de bronz a fost câștigată de Krisztian Balazs (Ungaria), 14.100 puncte. În finala de la sărituri, Gabriel Burtanete a fost al 5-lea cu 14.425 puncte(14.500, 14.350). Victoria i-a revenit lui Igor Radivilov (Ucraina), 14.800 puncte, urmat de Harry Hepworth (Marea Britanie), 14.525 puncte și de Taylor Burkhart ( SUA), 14.450 puncte.