West Deva, o victorie şi o înfrângere la CE de fotbal pe plajă

Luni, au debutat în localitatea portugheză Nazare, întrecerile ediţiei 2018 Euro Winner Beach Soccer la care participă 34 de formaţii din 28 de ţări din Europa.

România este reprezentată aici la Nazare de campioană a West Deva, formaţie care a debutat cu o victorie dificilă obţinută în faţa echipei ţării gazdă, Portugalia, formaţie susţinută vehement de un numeros public. Devenii au învins cu 7 – 6 gruparea Amigos Da Paz, golurile fiind înscrise de Marian Maciucă ( 3), Oliver Romrig (2), Victor Fekete şi Liviu Ruxandra. Menţionăm că evoluţia scorului a fost foarte interesantă. În minutul 12 gazdele au condus cu 3-1, apoi în minutul 24 scorul a fost 5-3, echipa noastră a reuşit în repriză a treia sa egaleze, iar în prelungiri să înscrie golul victoriei prin căpitanul Marian Maciucă.
În al doilea joc, West Deva a întâlnit favorita grupei D, echipa BSC Vibor din Ucraina. Meciul a fost câştigat cu 3-1 de ucrainieni. Vom reveni cu alte amănunte de la această competiţie în zilele următoare. (N. Gavrea)