West Deva a obţinut a treia victorie în liga secundă

Gruparea de futsal West Deva a obţinut un nou succes în Liga a II-a, învingând pe teren propriu, scor 4-3, gruparea Fortius 2014 Buzău. Trupa antrenată de Petre Voica a reuşit să revină după ce a fost condusă cu 2-0, marcând golul victoriei în ultimul minut de joc.

Succes conturat în ultimul minut
După eşecul usturător cu liderul clasamentului ligii secunde, Colţea 1920 Braşov, West Deva a primit vizita unei alte echipe din fruntea ierarhiei, Fortius 2014 Buzău, cea care ocupa locul 4. Oaspeţii au început mai bine şi au condus cu 2-0, dar la pauză s-a intrat la egalitate, 2-2, după „dubla” lui Bogdan Ciobanu. În partea secundă, West a trecut din nou în avantaj, prin golul căpitanului Sebastian Mateescu, oaspeţii reuşind însă să egaleze cu două minute înaintea finalului. Devenii au marcat însă golul victoriei în ultimul minut de joc, Marian Gavrilă reluând în plasă din faţa porţii mingea pasată de Petre Voica. „Am întâlnit o echipă bună a ligii secunde, care l-a avut în componenţă pe Romeo Bunică, fost jucător în Liga I de fotbal, la Gloria Buzău. Sunt mulţumit de victorie şi de prestaţia echipei în aceste cinci etape”, a spus antrenorul-jucător al echipei West Deva, Petre Voica. Pentru West au evoluat: Kelemen, Gheorghe – Ciobanu, Vîrtan, Voica, Gavrilă, Mateescu, Siklodi, Moldovan. În etapa viitoare, devenii vor evolua în deplasare, pe terenul echipei Futsal Ceahlăul Piatra Neamţ. (Ovidiu Mănăstire)