Învingătoare la Ghiroda, Şirineasa şi-a continuat marşul triumfal

Liderul seriei a IV-a din Liga a III-a, ACS Şirineasa, şi-a păstrat avansul faţă de urmăritoare după ce a câştigat clar, scor 4-1, duelul din deplasare cu ACS Ghiroda. La debutul lui Dan Vasilică pe banca echipei din Petroşani, jucătorii echipaţi în negru-alb au dat recital pe stadionul timişean, Florin Costea punctând pentru a doua etapă la rând.

Vezan, gol „a la” Hagi
Chiar dacă schimbarea lui Gabriel Mangalagiu cu Dan Vasilică în funcţia de antrenor principal a părut ciudată, jucătorii grupării cu sediul la Petroşani nu au acuzat nici un şoc. ACS Şirineasa a deschis scorul la Ghiroda în minutul 17, prin căpitanul Lucian Iordache, acelaşi jucător stabilind şi scorul pauzei, în ultimul minut al primei reprize. Meciul era jucat în minutul 62 după ce Florin Costea a punctat pentru 3-0, marcând al doilea său gol pentru Şirineasa în a doua partidă jucată. Golul meciului l-a înscris însă Ovidiu Vezan, în minutul 74, tehnicul mijlocaş marcând cu un lob de la 50 de metri, peste portarul Contra. Gazdele au marcat golul de onoare în prelungiri, prin Baranyi. Astfel, ACS Şirineasa a rămas lider autoritar al seriei, urmând să întâlnească în runda viitoare pe CSM Şcolar Reşiţa, pe teren propriu. În partida de la Ghiroda, gruparea din Petroşani a folosit următoarea formaţie: Mincă – O. Vasile, Lazăr, Ioniţă, Anghelina – Iordache (cpt., 78, Zaina), Vezan – Cocină (70, O. Popescu), Roman (57 Horumba), Gruia – F. Costea (78 Mărgărit). Antrenor: Dan Vasilică.